Стандард

Берза

ЕКОНОМИЈА

ЗК Пелагонија доби нов извршен директор

Влатко Зорба
ЗК Пелагонија ад Битола соопшти дека имаат нов извршен директор во компанијата. „Од 25.12.2020 година за олвастено лице, односно извршен директор на Земјоделскиот комбинат Пелагонија...
ЕКОНОМИЈА

УНИ Банка ќе изврши исплата на полугодишна камата по каматна стапка 9% на годишно ниво на имателите на перпетуални обврзници

Влатко Зорба
Универзална Инвестициона Банка АД Скопје ќе изврши исплата на полугодишна камата по каматна стапка 9% на годишно ниво на имателите на перпетуални обврзници со ИСИН...
ЕКОНОМИЈА

Во март биле „завртени“ над 2.7 милијарди денари на Македонската берза

Влатко Зорба
Скоро 34% од прометот на Македонска берза е реализиран во март, покажува Годишниот билтен на берзата. Според податоците, анализирано по месеци, најголем процент од 33,99%...
ЕКОНОМИЈА

Акциите на Комерцијална најтргувани на Македонска берза во 2020 година

Влатко Зорба
Акциите на Комерцијална банка се најтргувани на официјалниот пазар на Македонска берза, покажува Годишниот билтен. Истргувани се 333.907 акции преку 7.476 трансакции, по просечна цена...
ЕКОНОМИЈА

„Современ дом“ и „ЗСФ“ со понуда за целосно преземање на „Скопски пазар“

Влатко Зорба
СКОПСКИ ПАЗАР АД Скопје соопшти дека на ден 13.01.2021 година примила известување за намера за преземање од страна на Современ дом АД Прилеп и ЗСФ-КОМ...
КРИПТОВАЛУТИ

Иновативен DeFi проект нуди нов начин за трговија на крипто-пазарот

Влатко Зорба
Децентрализираниот проект за финансирање (DeFi) се подготвува да дебитира токен, кој има за цел да им овозможи на потрошувачите да ја „уловат“ вредноста на целиот...
ЕКОНОМИЈА

Aкцискиот промет на Македонската берза лани бил повисок во однос на берзите во Белград, Софија, Подгорица, Сараево и Бања Лука

Влатко Зорба
Анализите покажуваат дека акцискиот промет на Македонската берза во 2020 година бил повисок во однос на берзите во Белград, Софија, Подгорица, Сараево и Бања Лука,...
ПРЕТПРИЕМАЧ

Штериев: Македонска берза е отворена за новини кои значат подобрување на понудата на пазарот и зголемување на опциите за инвестирање

Влатко Зорба
Оваа „локдаун“ година, и глобално и локално, беше одлична за берзите, вели во интервју за „Стандард“ првиот човек на Македонската берза, Иван Штериев. Анализите покажуваат...
ЕКОНОМИЈА

Најголем пад во декември имаа акциите на „Макстил“

Влатко Зорба
Прометот на Македонска берза во декември се позиционираше на 496.930.924 денари или 58,65% повеќе во однос на претходниот месец, покажува Месечниот статистички билтен на Македонска...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!