СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Најскапото деби на Лондонската берза во последната деценија: Deliveroo бара проценка од 12 милијарди долари

Компанијата за испорака на храна Deliveroo може да има најголемо деби во Велика Британија на Лондонската берза (ЛСЕ) откако гигантот Glencore стана јавен пред скоро една деценија, откако во понеделникот постави опсег на цени на своите акции, што ја процени на 12 милијарди долари (или 8,8 милијарди фунти), објави Ројтерс.

Компанијата за доставување на храна досега има добиено средства од Amazon и најверојатно британската влада ќе ја искористи за политички цели за да докаже дека сепак може да привлече странски инвестиции, дури и откако земјата ќе ја напушти Европската унија.

Доколку ја достигне целната капитализација, Deliveroo ќе има над двапати поголемо ИПО од рекордерот минатата година, The Hut Group, која доби проценка од 5,4 милијарди фунти.

Компанијата има корист од затворањето на рестораните и бруто вредноста на нејзините трансакции, што ја мери вкупната вредност на примените нарачки, е зголемена за 64,3% во 2020 година на 4,1 милијарди фунти.

Прашањето е дали овој раст ќе продолжи и по ублажувањето на ограничувањата на коронавирусот и дали ќе биде доволно да се поттикне бизнисот да профитира, откако минатата година пријави загуба од 223,7 милиони фунти.

„И покрај тоа што оваа незаситна побарувачка на храна за дома веројатно нема да исчезне целосно, неминовно ќе има пад на побарувачката, бидејќи луѓето ја користат можноста да резервираат маси во омилените ресторани кога ќе се намалат ограничувањата“, рече експертот.

Опсегот на цени на Deliveroo е помеѓу 3,9 и 4,6 фунти за акција.

Поврзани вести

Минатата недела цените на нафтата паднаа за повеќе од 2 проценти

Влатко Зорба

„Зара“ ги измами работниците: Планот за затворање продавници тргна наопаку, вработените сами си даваат откази

Влатко Зорба

Huawei комерцијално го лансираше RuralStar Pro решението

Влатко Зорба