Стандард

Џек Ма

АНАЛИЗИ

Ant Group на Џек Ма – од следната голема работа до здодевна банка

Влатко Зорба
Ant Group на Џек Ма брзо стана една од најмоќните компании во Кина, а нејзините планови за промена на светот на технологијата и финансиите беа...
КОМПАНИИ

Гужви пред банки – Џек Ма делел по 30 долари на сите Кинези над 60 години

Влатко Зорба
Постари Кинези се редеа пред банките во различни делови на земјата, откако се раширија гласини дека еден од нивните најбогати сонародници, Џек Ма, дели дел...
КОМПАНИИ

Се ближи крајот на конфликтот меѓу Кина и Џек Ма

Влатко Зорба
Гувернерот на кинеската централна банка и сигнализираше на „Ант Груп“, чиј сопственик е милијардерот Џек Ма, дека вратата е отворена за дебито на оваа компанија...
АНАЛИЗИ

Alibaba се соочува со „егзистенцијална криза“

Влатко Зорба
Оваа година можеби е најважна за Alibaba откако е основана пред две децении. Најпознатата технолошка компанија во Кина се соочува со многу предизвици дома и...
КОМПАНИИ

Кина може да ги национализира компаниите на Џек Ма

Влатко Зорба
Во последните неколку месеци, основачот на „Алибаба“ и „АлиЕкспрес“, Џек Ма не се појави во јавноста и ова импресионираше многумина. Новинарите го поврзуваат „исчезнувањето“ со...
КОМПАНИИ

Веќе е јасно: Кинеските технолошки гиганти зависат од милоста на партијата

Влатко Зорба
Џек Ма веќе два месеци не е виден во јавноста, објавија медиумите пред една недела. Неговото отсуство беше истакнато за време на викендот откако пропушти...
АНАЛИЗИ

Ѕвездата претприемач Џек Ма и звучниот шамар од Пекинг

Влатко Зорба
Милијардерот Џек Ма е ретка фигура во Кина: харизматичен претприемач кој може слободно да го каже своето мислење. Овој слободен став го направи познат ко-основачот...
КОМПАНИИ

„Алибаба“ ќе продава корпоративни обврзници за 5 милијарди долари

Влатко Зорба
„Алибаба холдинг“ планира да собере најмалку 5 милијарди долари овој месец со продажба на корпоративни обврзници деноминирани во долари, пренесе Ројтерс. Во зависност од одговорот...
КОМПАНИИ

ОСНОВАЧОТ НА „АЛИБАБА“ МИСТЕРИОЗНО ИСЧЕЗНА: Во јавноста го нема од октомври

Влатко Зорба
Џек Ма, основачот на компанијата „Алибаба“ и еден од најбогатите луѓе во светот, мистериозно исчезна од јавноста и не се рекламира на социјалните мрежи, и...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!