Стандард

Алибаба

КОМПАНИИ

Шефот на „Дајмлер“: „Епл“ и „Алибаба“ ќе бидат силна конкуренција

Влатко Зорба
Извршниот директор на „Дајмлер“ вели дека технолошките гиганти „Гугл“, „Епл“ и „Алибаба“ ќе бидат опасна конкуренција доколку се решат да влезат во сегментот на електрични...
КОМПАНИИ

Како казната од 2,8 милијарди долари донесе раст на „Alibaba“ за 40 милијарди?

Влатко Зорба
Дали е можно да ја казните вашата компанија со рекордни 2,8 милијарди долари и тоа е добра вест? Дури и да станете уште побогати? Очигледно...
КОМПАНИИ

„Алибаба“ казнети со 2,8 милијарди долари заради монопол

Влатко Зорба
Кинескиот трговски гигант „Алибаба“ е казнет со 2,8 милијарди долари поради монополско работење. Кинеските власти ја засилуваат контролата над технолошките компании, бидејќи, според АП, кинеското...
КОМПАНИИ

Производите во „Алибаба“ ќе вредат 1,2 трилиони долари до 2025 година

Влатко Зорба
И додека многу кинески компании се соочија со големи предизвици и загуби предизвикани од пандемијата Ковид-19, „Алибаба груп“ се појави како еден од најголемите корпоративни...
КОМПАНИИ

Кина и наметна на „Алибаба“ да продаде дел од сопствените медиумски средства

Влатко Зорба
Кинеските власти инаредија на мултинационалната технолошка компанија „Алибаба“ да продаде дел од своите медиумски средства затоа што се загрижени дека компанијата има големо влијание врз...
КОМПАНИИ

Huawei и Xiaomi ја блокираа Alibaba

Влатко Зорба
Интернет прелистувачот на Alibaba е отстранет од неколку онлајн продавници за апликации во Кина, откако конфликтот на компанијата со кинеската влада продолжува. Продавниците за апликации...
КОМПАНИИ

Тешки денови за Alibaba: Во морето на е-трговијата има повеќе големи риби со кои треба да се натпреварува

Влатко Зорба
Кинеските потрошувачи купуваат повеќе преку стриминг во живо и видео апликации – нов тренд што влијае на мал дел од масивниот пазар, во кој традиционално...
КОМПАНИИ

Кварталната добивка на „Алибаба“ се зголеми за 52%, но инвеститорите остануваат загрижени

Влатко Зорба
Кинескиот трговец на мало „Алибаба“ забележа профит од 79 милијарди јуани (12,2 милијарди долари или 10,1 милијарди евра) во последниот квартал од минатата година, што...
АНАЛИЗИ

Alibaba се соочува со „егзистенцијална криза“

Влатко Зорба
Оваа година можеби е најважна за Alibaba откако е основана пред две децении. Најпознатата технолошка компанија во Кина се соочува со многу предизвици дома и...
АНАЛИЗИ

Ѕвездата претприемач Џек Ма и звучниот шамар од Пекинг

Влатко Зорба
Милијардерот Џек Ма е ретка фигура во Кина: харизматичен претприемач кој може слободно да го каже своето мислење. Овој слободен став го направи познат ко-основачот...