СТАНДАРД life

Ксиаоми

КОМПАНИИ

Huawei и Xiaomi ја блокираа Alibaba

Влатко Зорба
Интернет прелистувачот на Alibaba е отстранет од неколку онлајн продавници за апликации во Кина, откако конфликтот на компанијата со кинеската влада продолжува. Продавниците за апликации...
ТЕХНОЛОГИЈА

Xiaomi претстави концепт на телефон без порти и копчиња (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Xiaomi претстави нов концепт на паметен телефон со четиристран заоблен екран. Екранот е заоблен на 88 степени, без порти и хардверски копчиња. Од компанијата велат...
КОМПАНИИ

XIAOMI НА „ЦРНА ЛИСТА“ ВО САД: „Не сме комунистичка кинеска воена компанија“

Влатко Зорба
Xiaomi ги почитува законите и работи во согласност со прописите на сите пазари и ќе преземе соодветни активности за заштита на сопствените и интересите на...
КОМПАНИИ

Xiaomi: 5G мрежите значително ќе го подобрат животот на луѓето, а пак 6G?

msp-admin
Експерти од кинеската компанија Xiaomi ги проучуваат технологиите што ќе ја формираат основата на мрежата 6G. Главниот извршен директор и основач на компанијата Леи Џун...