Стандард

Санкции

КОМПАНИИ

Нови американски санкции за „Северен тек 2“, европските компании го напуштаат проектот

Влатко Зорба
Стејт департментот не преговара со Берлин за дополнителен неформален договор што ќе овозможи комплетирање на гасоводот „Северен тек 2“ (СТ2), изјави Моли Монтгомери, помошник државен...
КОМПАНИИ

Русија: Гасоводот до Германија загрозен поради санкциите на САД

Влатко Зорба
Руската државна компанија за гас „Гаспром“ призна дека постои ризик нејзиниот подводен гасовод до Германија да биде прекинат, откако денеска САД воведоа санкции за руски...
КОМПАНИИ

Швајцарска и германска компанија излегуваат од „Северен тек 2“

Влатко Зорба
Швајцарската компанија „Zurich Insurance“ за Спутник потврди дека се повлекува од проектот „Северен тек 2“, додека германскиот весник „Билд“ објави дека и германската компанија „Bilfinger...
КОМПАНИИ

Европската енергетска заедница воведе санкции за БиХ

Влатко Зорба
Поради кршење на Директивата за сулфур во горивата и непочитување на енергетските пакети за енергија и гас, Европската енергетска заедница воведе санкции за Босна и...
КОМПАНИИ

Изградбата на „Северен тек 2“ ќе заврши во јуни

Влатко Зорба
Операторот на проектот „Северен тек 2 АГ“ планира да ја заврши изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ во јуни, објави агенцијата „Блумберг“ повикувајќи се на...
КОМПАНИИ

Франција бара од ЕУ да формира фонд за помош на винарите

Влатко Зорба
Франција ја повика Европската комисија брзо да одговори на нејзиното барање француските производители на вина да бидат компензирани за штетата што им ја предизвикаа американските...
КОМПАНИИ

Европски технолошки компании ги обвинуваат САД дека ги користат санкциите за да ги држат подалеку од кинескиот пазар

Влатко Зорба
Европски технолошки раководители и дипломати ги обвинија Соединетите држави дека ги користат санкциите за да ги држат подалеку од кинескиот пазар и да обезбедат простор...
КОМПАНИИ

Норвешка компанија се откажа од сертификација на „Северен тек 2“

Влатко Зорба
Меѓународната компанија за сертификација и класификација Det Norske Veritas (DNV GL) потврди дека ќе ги запре сите активности за сертифицирање на гасоводот „Северен тек 2“...
КОМПАНИИ

Американската влада ги засилува заканите за гасоводот „Северен тек 2“

msp-admin
Американската влада ги засилува заканите со санкции во обид да го запре контроверзниот гасовод „Северен тек 2“, кој ќе ја поврзе Русија со Германија, изјави...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!