Стандард
КОМПАНИИ

Европската енергетска заедница воведе санкции за БиХ

Поради кршење на Директивата за сулфур во горивата и непочитување на енергетските пакети за енергија и гас, Европската енергетска заедница воведе санкции за Босна и Херцеговина, пишува порталот Истрага.ба.

Ова во петокот го потврди Јанез Копач, директор на Секретаријатот за енергетска заедница.

– Вистина е дека се воведени санкции кон Босна и Херцеговина и таа земја нема да учествува во донесувањето одлуки за прашањата на буџетот на Европската енергетска заедница и извршувањето на буџетот во период од две години, освен ако во меѓувреме не ги отстрани прекршувањата, рече Копач.

Одлуката за санкциите во БиХ беше донесена на крајот на минатата година, а Европската енергетска заедница ја објави својата содржина во четвртокот. Претходно имаше неколку предупредувања дека БиХ може да биде казнета за кршење на меѓународните правила, а ова се специфичните причини.

Од сите земји, членки на Енергетската заедница, само во БиХ, кога станува збор за нафтени производи, Еуро 3 сè уште може да се користи, додека европскиот стандард е Еуро 5. Одлуката за квалитетот на течните горива од нафта е спречена со увоз на нафтени лоби од двата ентитета, бидејќи на овој начин, тие можат да пласираат горива на пазарот што содржат значително поголеми количини на сулфур. Со години, нацрт-одлуката за регулирање на ова прашање се наоѓа во фиоките на Советот на министри на БиХ, со која се наредува намалување на сулфурот на максимум 1 процент, но Советот на министри досега не го усвои.

Претходно, БиХ дозволи повеќе сулфур во нафтените деривати за „поддршка на домашното производство“ во рафинеријата во Брод. Сепак, според информациите на Истрага, зад таа одлука се криеле и увозници на нафта и нафтени деривати од двата ентитета.

Друга причина зошто беа воведени санкции во БиХ е што не е усвоен државниот закон за регулатор на електрична енергија и природен гас, пренос и пазар на електрична енергија.

Имено, овој закон е во постапка од 2017 година, но по последниот собир, Советот на министри испрати различни материјали до субјектите, така што немаше усогласување. Според тој закон, се планира да се пренесе надлежноста за прашања поврзани со гасот до Државната регулаторна комисија за електрична енергија на DERK. Сепак, кадрите на државно ниво Република Српска во моментов го блокираат усвојувањето на законот. Според информациите, усвојувањето на тој закон го бара и ММФ, а тоа е еден од предусловите за новата транша на БиХ.

Поврзани вести

Нето добивката на Tesla не доаѓа само од продажба на автомобили

Влатко Зорба

Како Северна Македонија гледа на контроверзниот 5G

msp-admin

Цената на златото расте за сметка на послабиот долар

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!