СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Зукерберг: Никој не заслужува да биде милијардер

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Зукерберг, петтиот најбогат човек во светот, беше замолен од свој вработен да одговори на тврдењето на американскиот претседателски кандидат Берни Сандерс дека милијардерите не треба да постојат. Зукерберг призна дека веројатно не треба.

„Никој не заслужува толку многу пари“, рече Зукерберг. „Мислам дека ако направите нешто што е вредно, ќе добиете богатство, но сепак дел од богатството што може да се акумулира е неразумно“.

Зукерберг, кој има нето во вредност од 69,4 милијарди американски долари, им го кажа ова на своите вработени доцна во четвртокот на внатрешен состанок, објави Блумберг.

Тој одлучи да го дистрибуира во живо откако излезе аудио од слични состаноци на почетокот од оваа година. Претставник на состанокот во четвртокот изјави дека го прашал Зукерберг „како единствен милијардер што се консултира за ова прашање“.

Основачот на Фејсбук објасни дека неговата добротворна организација, Иницијативата „Чан Цукерберг“, инвестира во истражување што има за цел да ги совлада сите болести до следниот век.

Неговите напори во оваа област се неговиот обид да го направи неговиот статус на милијардер корисен.

За поддршка на неговата теза дека не треба да има милијардери, кандидатот за претседател на САД, Сандерс, достави предлог за данок на милијардер за решавање на акумулацијата на личното богатство, а не само на приходите.

Поврзани вести

„Тотал“ купи 20% од најголемата светска компанија за соларна енергија

Влатко Зорба

Кина за 3 пати го зголеми производството на вакцини од почетокот на февруари

Влатко Зорба

Вкупната вредност на трите пакети aнтикризни мерки се проценува на 500 милиони евра

msp-admin