СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Се појавија карактеристиките на Pixel 4 и Pixel 4 XL

Google се очекува да ги претстави новите паметни телефони во серијата Pixel на 15 октомври, но благодарение на 9to5Google, сега ги имаме целосните карактеристики на двата уреди.

Интересен аспект е присуството на батерија со неочекувано низок капацитет – 2800 mAh за Pixel 4 и 3700 mAh за 4 XL. Другата голема разлика помеѓу двата модела е големината на екранот, која ќе биде 5,7-инчна дијагонална и Full HD + и 6,3-инчен дисплеј со резолуција со Quad HD + резолуција, соодветно. Двата панели ќе поддржуваат стапки на освежување од 90Hz.

Другите параметри вклучуваат чипсет Snapdragon 855 со технологија Pixel Neural Core, 6 GB RAM, меморија за датотеки 64/128 GB и двојна главна камера со 12MP Dual-Pixel сензор и 16MP сензор со телефото објектив.
Во комплетот се очекува деби на безжичните слушалки Pixel Buds 2.

Во меѓувреме, ликерот Еван Блас (@evleaks) сподели рендери на двата смартфони во различни бои, од кои добиваме добра идеја за тоа како ќе изгледаат.

Поврзани вести

Xiaomi Mi 10T Pro доаѓа во Европа, познато е колку ќе чини

msp-admin

Паметните телефони можат да предизвикаат деменција

msp-admin

Новите МекБук модели во масовно производство од втората половина на годината

Влатко Зорба