СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Гејтс сака да инвестира 2 милијарди долари во борбата против климатските промени

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, сака да инвестира вкупно 2 милијарди долари во следните пет години во проекти и стартап компании за да се избегнат климатски промени.

„Потребна е иновација за да се избегне климатска катастрофа“, рече Бил Гејтс во изјавата објавена во понеделникот во германскиот деловен дневен весник „Ханделсблат“.

„Тоа не би било невозможно, но би било многу тешко“, додаде тој.

Гејтс, исто така, ги повика владите да ги зголемат четирикратните инвестиции во истражување на чиста енергија и други климатски иновации низ целиот свет во следната деценија.

Претприемачот и филантроп проценува дека за истражувањето ќе бидат потребни најмалку 110 милијарди долари годишно.

Во својата нова книга „Како да се избегне климатска катастрофа“, Гејтс бара емисиите на СО2 целосно да се елиминираат до 2050 година, за да се избегнат огромни еколошки и економски штети.

Гејтс рече дека за да се постигне ова, индустријата мора да се промени со невидено темпо.

Покрај тоа, Гејтс верува дека даноците на СО2 и трговијата со емисии на стакленички гасови се неопходни, а алтернативните енергии како што се сончевата и ветерот се незаменливи.

Поврзани вести

Арсовска: Претпријатијата се ‘рбет на економијата и им треба поддршка

msp-admin

Nintendo продаде рекорден број конзоли Switch за празниците

Влатко Зорба

Кјубан: Не брзајте со враќање на работа, капитализмот ќе биде подобар

msp-admin