Таг : Фејсбук

Технологија

Не ви се допаѓа новиот Facebook? Вратете го стариот со едноставен трик

Влатко Зорба
Ако не ви се допаѓа новиот дизајн на социјалната мрежа Facebook, постои начин да се вратите на стариот. Екстензијата наречена Old Layout ќе ви помогне...
Компании и пазар

Од Фејсбук побарано да забрани негирање на геноцидот во Сребреница

Stefanija Kuzmanovska
Институтот за истражување на геноциди во Канада побара од Фејсбук да забрани негирање на геноцидот во Сребреница на својата платформа. Во отвореното писмо до Марк...
Технологија

Јутјуб и Фејсбук воведуваат ново правило – поради вакцините

Stefanija Kuzmanovska
Јутјуб објави дека ја проширува својата политика за дезинформации за да ги отстрани лажните тврдења за потенцијалната вакцинација против Ковид 19. Тврдењата кои се во...
Компании и пазар

Фејсбук забрани негирање на холокаустот

Влатко Зорба
Фејсбук на своите страници забрани негирање на холокаустот, велејќи дека е загрижен за подемот на антисемитизмот во светот. „Ако луѓето го пребаруваат холокаустот на Фејсбук,...
Компании и пазар

САД: Амазон, Епл, Фејсбук и Гугл ја злоупотребуваат монополската позиција

Stefanija Kuzmanovska
Амазон, Епл, Фејсбук и Гугл ја злоупотребуваат својата монополска позиција, заклучија членовите на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, барајќи преструктуирање на технолошките гиганти. Заклучокот е...
СВЕТ

„Фејсбук“ отстрани објава на Трамп за ковид поради дезинформации

Stefanija Kuzmanovska
„Фејсбук“ отстрани една од објавите на американскиот претседател Доналд Трамп за кршење на правилата на таа платформа за дезинформации за коронавирусот, пренесуваат американските медиуми. Во...
Компании и пазар

„Фејсбук“ конечно се огласи за „Social Dilemma“

Влатко Зорба
Луѓето веќе некое време се расправаат за контроверзниот документарец на „Нетфликс“, кој ги критикува социјалните мрежи, нивното влијание и зависноста што тие ја создаваат. Еден...
Компании и пазар

Фејсбук предупреди дека може да се повлече од Европа

Stefanija Kuzmanovska
Американскиот Фејсбук предупреди дека може да се повлече од Европа доколку ирскиот комесар за заштита на податоци спроведе забрана за размена на податоци со САД....
Технологија

Фејсбук сака да го „убие“ ајФон, а Закерберг откри и како планираат да го сторат тоа

Влатко Зорба
Обично кога се споменува Фејсбук, првите работи што им паѓаат на ум на повеќето луѓе се приватноста на корисниците, небрежност во заштитата на личните податоци...
Забава

Селена Гомез го предупреди Закерберг за расистичката содржина на Фејсбук

Влатко Зорба
Пејачката и актерка Селена Гомез испрати приватна порака до сопственикот на Фејсбук Марк Закерберг, привлекувајќи го вниманието на расистичката содржина и лажните информации на таа...