Стандард

Фејсбук

КОМПАНИИ

WhatsApp губи корисници: Турција започнаа истрага, локалните апликации доживеаја бум

Влатко Зорба
Турскиот регулатор за конкуренција денес објави дека покренал истрага против WhatsApp и неговиот сопственик на Facebook, откако апликацијата за пораки побара од корисниците да му...
КОМПАНИИ

Лукавиот план на Марк Цукерберг за иднината на Фејсбук

msp-admin
Марк Цукерберг се бори со лоша репутација, што го придружува поради бројните скандали во кои е вмешан „Фејсбук“. Сепак, компанијата успева да ги избегне големите...
КОМПАНИИ

Тужба против Фејсбук: Против социјалната мрежа се здружија повеќе од 40 американски држави

msp-admin
Повеќе од 40 американски сојузни држави и Федералната комисија за трговија на САД поднесоа тужба против „Фејсбук“ за нарушување на слободниот пазар. Државната обвинителка на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Diem – новото име на крипто валутата на Facebook

msp-admin
Diem ќе биде новото име на крипто валутата на Facebook, иако првично го носеше името Libra. Преименувањето е дел од реорганизацијата во поедноставна структура, пренесува...
КОМПАНИИ

Фејсбук и партнерите ќе пуштат криптовалута во јануари

msp-admin
Фејсбук и неговите партнери се подготвуваат да ја пуштат криптовалутата „Либра“ веќе во јануари следната година, објави денеска „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на три информирани...
КОМПАНИИ

Пола од вработените во Facebook не веруваат дека компанијата има позитивно влијание на светот

msp-admin
Вкупно 49% од вработените во Facebook сметаат дека нивната компанија има негативно влијание на глобално ниво, додека 51% се уверени во спротивното, покажува интерното полугодишно...
ТЕХНОЛОГИЈА

Не ви се допаѓа новиот Facebook? Вратете го стариот со едноставен трик

msp-admin
Ако не ви се допаѓа новиот дизајн на социјалната мрежа Facebook, постои начин да се вратите на стариот. Екстензијата наречена Old Layout ќе ви помогне...
КОМПАНИИ

Од Фејсбук побарано да забрани негирање на геноцидот во Сребреница

msp-admin
Институтот за истражување на геноциди во Канада побара од Фејсбук да забрани негирање на геноцидот во Сребреница на својата платформа. Во отвореното писмо до Марк...
ТЕХНОЛОГИЈА

Јутјуб и Фејсбук воведуваат ново правило – поради вакцините

msp-admin
Јутјуб објави дека ја проширува својата политика за дезинформации за да ги отстрани лажните тврдења за потенцијалната вакцинација против Ковид 19. Тврдењата кои се во...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!