Таг : Социјални мрежи

Вести

Русија тврди: Америка воведува цензура на социјалните мрежи што ги контролира

Социјалните мрежи „Фејсбук“, „ЈуТјуб“ и „Гугл“ пребарувачот воведоа строга цензура наместо слободен проток на информации и ги дисквалификуваат „непожелните масовни медиуми“, оцени рускиот претставник во...
Технологија

Facebook отстрани 9 милиони објави со говор на омраза

Компанијата Facebook објави за голем број отстранети постови кои промовираат насилство и говор на омраза, што тие ги припишуваат на подобрувања во технологијата за автоматско...
МАКЕДОНИЈА

Социјалните мрежи вријат: „Поради собиров во Струга ќе седиме уште една година дома затворени“

Берта Китинска
По вчерашниот организиран собир во храмот Св. Георгиј во Струга, следеа реакции за непридржување на верниците до мерите за заштита од вирусот Ковид-19. Бура од...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Сите заблуди за коронавирусот кои кружат на социјалните мрежи

Во борбата и превенцијата од коронавирусот најважно е да се следат советите на СЗО и на локалните центри за јавно здравје и строго да се...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Проверувајте ги фактите: Водата не може да го „измие“ коронавирусот од вашето тело

Во екот на потенцијалната пандемија, покрај проверените информации кои доаѓаат од СЗО, од центрите за јавно здравје и од Министерствата за здравство, на социјалните мрежи...
МАКЕДОНИЈА

ССНМ: Најостро ги осудуваме нападите врз новинарката Бурнс од страна на вработен во Царина

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници најостро ги осудува нападите, навредите и онлајн малтретирање врз новинарката на Слободен печат, Мирослава Бурнс, од страна на...
Забава МАГАЗИН

Квејден и неговата мајка исчезнаа од социјалните мрежи

Елена Даскалова
Откако минатата недела Јарика Бејлес објави потресно видео од нејзиниот син, кој има дијагноза ахондроплазија и бил малтретиран од соучениците, случајот веднаш стана вирален и...
МАКЕДОНИЈА

Кузевски: Поголема јавна свест за објавување содржини на социјалните мрежи

Stefanija Kuzmanovska
Дирекцијата за заштита на лични податоци (ДЗЛП) во текот на минатата недела била контактирана за совет од страна на малолетни лица, жртви во случајот со...
Забава МАГАЗИН

Стивен Кинг поради лажните вести си замина од Фејсбук

Елена Даскалова
„Го напуштам Фејсбук. Не ми е убаво од лажните вести кои се дозволени во политичките кампањи, ниту па верувам дека може да ни ја заштити...
Забава МАГАЗИН

Ед Ширан ќе прави пауза од музиката за да „поживее малку“

Елена Даскалова
Ед Ширан најавува дека ќе ја започне својата добро заслужена пауза од музиката и социјалните мрежи, по турнејата за албумот „Divide“. Објавата на Инстаграм ја...