Стандард

Социјални мрежи

КОМПАНИИ

Поради „системски злоупотреби“ на слободата на говорот, Унгарија тргнува против социјалните мрежи

Влатко Зорба
Унгарската министерка за правда Џудит Варга изјави дека е можно да се санкционираат социјалните мрежи за, како што рече, „системски злоупотреби“ на слободата на говорот,...
АНАЛИЗИ

По експлозијата на Трамп – дали има потреба од нови правила на Интернет?

Влатко Зорба
Со години, @Realdonaldtrump управуваше со Интернет – барем во САД. Американскиот претседател го искористи својот профил на Твитер за отпуштање министри, малтретирање на газдите на...
КОМПАНИИ

Забрана на социјалните мрежи: Нема да може да се пишува дека пандемијата не постои

msp-admin
Социјалната мрежа Твитер во средата објави дека ќе мора да ги отстрани новите твитови на корисниците кои пренесуваат штетни, лажни или погрешни тврдења за вакцинација...
КОМПАНИИ

Турција парично ги казнува социјалните мрежи

msp-admin
Турција денес го воведе првиот пакет високи казни за големите социјални мрежи, вклучувајќи ги Твитер, Фејсбук и Инстаграм, за непочитување на контроверзниот закон што значително...
ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook отстрани 9 милиони објави со говор на омраза

msp-admin
Компанијата Facebook објави за голем број отстранети постови кои промовираат насилство и говор на омраза, што тие ги припишуваат на подобрувања во технологијата за автоматско...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!