Стандард

Казни

КОМПАНИИ

Банките ширум светот лани платија казни 15,3 милијарди долари

Влатко Зорба
Банките ширум светот минатата година платија казни од дури 15,3 милијарди долари за непочитување на постојните регулативи. Повеќето казни биле платени врз основа на непочитување...
КОМПАНИИ

Турција парично ги казнува социјалните мрежи

msp-admin
Турција денес го воведе првиот пакет високи казни за големите социјални мрежи, вклучувајќи ги Твитер, Фејсбук и Инстаграм, за непочитување на контроверзниот закон што значително...
КОМПАНИИ

РКЕ бара законски измени за поголеми и попрецизни надлежности

msp-admin
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија подготвува предлог измени во Законот за енергетика со кои ќе побара поголеми ингеренции и...
ЕКОНОМИЈА

„Привремена забрана за вршење на дејноста“ – ако не се почитуваат протоколите следува казна од 2.500 до 30.000 евра

Берта Китинска
Нови поголеми овластувања на инспекциските служби за справување со прекршителите на КОВИД протоколите се предвидува во измените на Законот за заштита на население од заразни...
ЕКОНОМИЈА

Здруженија и синдикати бараат казни и присилна наплата за фирмите кои зеле државна помош, а не исплатиле плати

Повеќе здруженија и синдикати денеска преку заедничко сооштение реагираат на тоа што одредени фирми кои и покрај тоа што добиле државна помош не ја исполниле...
ЕКОНОМИЈА

Филиповска-Грашкоска: Предложено е поведување на повеќе од 25 кривични пријави за кршење на законите

Вкупно 12.799 вонредни надзори се извршени од шестте инспекциски служби во периодот од 27 мај до 3 јуни. Од нив, 11.504 контроли има направено Државниот...
ЕКОНОМИЈА

Пет угостителски објекти се затворени, за два од нив ќе следи кривична пријава

Спроведени се 3.690 вонредни инспекциски надзори за почитување на мерките и препораките од Владата за спречување на ширење на корона вирусот од 4 до 11...
ЕКОНОМИЈА

АХВ за четири дена има изречени 19 мерки

Затворени се дополнителни 22 угостителски објекта во Скопје, Куманово, Гостивар и Тетово, а 60-ина трговци неосновано покачиле цени на производи, претежно на лимоните, констатирале инспекторите...