Таг : Казни

Хроника

МВР: 409 санкционирани возачи во Скопје

Влатко Зорба
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот Само на територијата на град Скопје изречени...
МАКЕДОНИЈА

Полицијата казнила 928 лица за неносење на маска

Берта Китинска
Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од коронавирусот, регистрирани се 928 прекршоци, информираат од МВР. Министерството...
МАКЕДОНИЈА

Никаде без маска: Непочитувањето на мерките ќе удри по џебот на граѓаните

Берта Китинска
Носењето маски без разлика дали се респираторни, хируршки, текстилни станува задолжително. Освен маски, дозволена е употреба и на свилени или памучни марами или бандани. На...
МАКЕДОНИЈА

На кои места ќе мора да се носиме заштитна маска?

Берта Китинска
Со цел справување со заразата, во моментов на сила се неколку мерки како намален капацитет на превозот на патници на 50%, скратено работно време на...
МАКЕДОНИЈА

Регистрирани 879 прекршоци за неносење маска

Берта Китинска
Регистрирани се 879 прекршоци по однос на мерката за носење лична заштита на лице, во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија. Министерството...
Хроника

Над 14.000 казни за сообраќајни прекршоци за помалку од месец

Берта Китинска
Министерството за внатрешни работи покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи и...
Компании и пазар

РКЕ бара законски измени за поголеми и попрецизни надлежности

Влатко Зорба
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија подготвува предлог измени во Законот за енергетика со кои ќе побара поголеми ингеренции и...
МАКЕДОНИЈА

Во изминатото деноноќие регистрирани 796 прекршоц за неносење маска

Берта Китинска
Во изминатото деноноќие регистрирани се 796 прекршоци за неносење на заштитна маска, информира Министерството за внатрешни работи. Оттаму секојдневно апелираат до граѓаните да ги почитуваат...
Хроника

Казнети 273 возачи во Скопје, 50 за брзо возење

Берта Китинска
Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден (18 октомври) на територијата на Скопје се изречени вкупно 273 санкции, меѓу кои за...