Стандард

Кафулиња

БИЗЛАЈФ

БЕЗОБРАЗНИ ЦЕНИ НА ЗЛАТИБОР: Половина литар пиво и два сока скоро 1.600 динари

Влатко Зорба
Угостителите, кои се меѓу најпогодените за време на пандемијата на коронавирусот, најдоа начин да ги надополнат загубите. Или барем оние кои работат во туристички центри....
ЕКОНОМИЈА

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат само до 21 часот

Берта Китинска
Македонија од денеска го ограничува работното време на угостителските објекти до 21 часот, како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот. Ова следува откако викендов...
КОМПАНИИ

Доаѓа зима и нема седење надвор – како рестораните ќе ја „преживеат“ кризата?

msp-admin
На осми октомври, додека Илиноис забележа најголем број новозаболени со Ковид-19 од мај, Чикаго ги објави победниците на едномесечниот предизвик за дизајн, којшто вклучува стотици...
ЕКОНОМИЈА

Од први јануари, од 18 на 10 отсто ќе се намали ДДВ на храна и пијалоци во кафулиња

Берта Китинска
Храната и пијалоците кои се служат во ресторани и кафулиња ќе се даночат по нова повластена стапка. Повластена даночна стапка од 10%, ќе почне да...
ЕКОНОМИЈА

„Привремена забрана за вршење на дејноста“ – ако не се почитуваат протоколите следува казна од 2.500 до 30.000 евра

Берта Китинска
Нови поголеми овластувања на инспекциските служби за справување со прекршителите на КОВИД протоколите се предвидува во измените на Законот за заштита на население од заразни...
ЕКОНОМИЈА

Угостителите ќе опстанат ако добијат најмалку 250 милиони евра од четвртиот пакет, велат од НУК

Берта Китинска
Од 470 милиони евра субвенции, грантови и кредити од четвртиот пакет економски мерки што ги усвои Владата, најмалку 250 милиони евра треба да им припаднат...
ЕКОНОМИЈА

ССК бара протоколи за прослави во угостителски објекти

Туристичко-угостителската комора (ТУК) при Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) денеска одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која угостителите повторно ја искажаа...
ЕКОНОМИЈА

Свадби и родендени нема да се прават: Од утре кафулињата ќе служат гости и во внатрешниот дел

Од утре угостителскиот објект ќе можат да служат гости и во внатрешниот дел од објектите. Минатата недела на угостителскиот објект им беше прдолжено работното време...
ЕКОНОМИЈА

Не ја почитувале забраната за работа – затворени уште 4 кафеани и 40 кафемати

Берта Китинска
Затворени се четири угостителски објекти во Битола, Гостивар и Тетово кои не ја почитувале забраната за работа, а надвор од употреба се ставени 40 кафемати...