Таг : ДДВ

МАКЕДОНИЈА

ДДВ за храната во угостителството може да се унифицира на 10 отсто

Берта Китинска
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, оствари средба со претставници на угостителството од Скопје, на која беше разговарано за актуелната состојба во земјава со посебен акцент...
МАКЕДОНИЈА

Во февруари ќе бидат исплатени 3,8 милиони евра од поврат на ДДВ

Влатко Зорба
На граѓаните за второто тримесечие од почетокот на мерката поврат на ДДВ ќе им биде исплатен поврат во износ од 233.176.601 денари (3.791.000 евра), информира...
МАКЕДОНИЈА

Сите граѓани што скенираат фискални до петок ќе го добијат повратот на ДДВ

Влатко Зорба
Сите граѓани кои скенираат сметки до крајот на оваа недела треба да го добијат повратот на ДДВ на своите сметки, соопштуваат од Управата за јавни...
Политика

Лукаевска: Имаме пораст на поврат на ДДВ за 43 отсто во однос на 2016 година

Влатко Зорба
„Парите ги враќаме назад кај граѓаните. Од први декември почнуваме со повратот на Мој ДДВ, со што околу 3 милиони евра влегуваат назад на сметките...
МАКЕДОНИЈА

Ангеловска: Се прават анализи за ефектите од прогресивниот данок, како и за промена на прагот за ДДВ

Христина Николовска
Во Министерството за финансии се уште се прават анализите за ефектите од прогресивниот данок, како и за промена на прагот за ДДВ. -Точно е дека...
ЕКОНОМИЈА

Лукаревска: Повратот на ДДВ е навремен и неселективен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните

Maja_Serafimova
СДСМ е на правиот пат, кој не води кон европски вредности, патот кој не води да ги враќаме парите кај граѓаните, патот за враќање на...