Стандард

викенд

ЕКОНОМИЈА

Следува „Викенд без ДДВ“: Повратот на целиот платен ДДВ ќе биде вратен на сметките на граѓаните

Берта Китинска
Во најавениот „Викенд без ДДВ“ кој ќе се спроведе на 10, 11 и 12 октомври, граѓаните ќе може да купат домашни производи и услуги до...
ЕКОНОМИЈА

Викенд без ДДВ, една милијарда денари за поврат на граѓаните

Берта Китинска
Една милијарда денари или 17 милиони евра предивува да врати на граѓаните Министерството за финансии со вториот ребаланс на Буџетот за остварување на мерката „Викенд...
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Можете да вратите до 4.500 денари: Продолжениот викенд за 11 Октомври викенд без ДДВ

Берта Китинска
Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викнд без ДДВ. Покрај новите рестрикции, Владата на вчерашната седница вечерва одлучи продолжениот викенд за 11 октомври да...
ЕКОНОМИЈА

Охрид се полни за Илинден, викендов се очекува шпицот на сезоната

Пред нас е продолжен викенд поради големиот празник Илиден.Бидејќи државниот празник 2 Август се паѓа во недела, неработен ден за сите граѓани ќе биде понеделник,...