Таг : Охрид

МАКЕДОНИЈА

Авион од Милано утре пристигнува во Охрид, патниците прво на проверка кај епидемиолози

Александар Тодески
Авион со патници од Милано, град кој се наоѓа во ризичните делови на Италија, утре ќе слета на охридскиот аеродром. На аеродромот пак, сѐ уште...
Хроника

Избувна пожар во фабрика за сокови во Охрид

Берта Китинска
Пожар избувна вчера во фабрика за сокови во Охрид. Во инцидентот нема повредени, а предизвикана е материјална штета. Според информациите на СВР-Охрид, вчера во 01.55...
Компании и пазар

Во периодот од 2000 до 2017 година по основ туризам се загубени околу 3 милијарди долари

Влатко Зорба
Градот Охрид генерално остварува приходи од туризмот како стопанска дејност, но реализираните приходи се далеку помали од можните. Тоа го покажуваат податоците од Анализа на...
ЕКОНОМИЈА

Првите чартери на релација Софија – Охрид во септември и октомври

Stefanija Kuzmanovska
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот од 13 до 15 февруари ќе ја презентира туристичката понуда на Северна Македонија заедно со дванаесет ко-егзибитори на...
Политика

Националната комисија за УНЕСКО за 10 дена треба да изработи предлог решение за охридскиот регион

Влатко Зорба
Владата вчера ја разгледа и усвои Информација за присуството на Реактивната Мониторинг Мисија на УНЕСКО и го задолжи претседателот на Националната комисија за УНЕСКО треба...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Владата ќе направи се да го задржи Охрид на светската листа на УНЕСКО

Берта Китинска
Премиерот Оливер Спасовски денеска во Охрид порача дека се направени конкретни исчекори за да се заштити статусот на Охрид во УНЕСКО. Во изјава дадена пред...
МАКЕДОНИЈА

Апостолска, задоволна од домашните компании кои ги користат мерките од Законот за финансиска поддршка на инвестициите

Берта Китинска
Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска денеска во Охрид ја посети печатницата „Коста Абраш“, која минатата година склучи договор за користење на...
МАКЕДОНИЈА

Филипче најави три нови апарати за магнетна резонанца за бoлниците во Охрид, Прилеп и Гостивар

Stefanija Kuzmanovska
Министерот за здравство Венко Филипче денеска го посети Одделението за третман на деца со потешкотии во развојот при Општата болница во Охрид, што беше отворено...
МАКЕДОНИЈА

Утрешната владина седница ќе се одржи во Охрид

Александар Тодески
Владата на Република Северна Македонија својата редовна седма седница ќе ја одржи утре во Охрид. Централна точка на дневниот ред на седницата, која е петта...