Таг : пат

ЕКОНОМИЈА

Линијата Загреб-Скопје повторно се воведува од 13 јули

Хрватската национална авиокомпанија „Кроација ерлајнс“ објави распоред за летови за јули, според кој од средината на овој месец ќе воведе линија од Загреб кон Скопје....
МАКЕДОНИЈА

Сверна Македонија не е на списокот на земји за патување во ЕУ

Берта Китинска
Северна Македонија не е на тој список.На списокот се вклучени Алжир, Австралија, Канада, Јапонија, Црна Гора, Мароко, Нов Зеланд, Руанда, Србија, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис,...
МАКЕДОНИЈА

Сугарески: Имаме целосно поврзување на Коридорот 8, за една година ќе има целосно поврзување со бугарската страна

Премиерот Оливер Спасовски и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска извршија увид во градежните активности за обнова на патот Куманово-Страцин во атарот на...
МАКЕДОНИЈА

Излез од државата само со потпишана изјава, за влез неопходен корона тест

За македонски државјани, граничните премини за излез од Северна Македонија се отворени со потпишување на соодветна изјава која ја издава МВР на самиот премин. Со...
Политика

Спасовски: Инвестирани 1 милијарда евра во патна инфраструктура

Наследивме руинирана држава во која расипнички се трошеа пари за споменици додека патиштата, болниците, градинките и училиштата ни се распаѓаа, напиша на својот Фејсбук  профил...
Политика

ФОТО: Преку лажни вести Мисајловски пробува да ја наруши сликата за новата инфраструктура (ФОТО)

Берта Китинска
Носителот на изборната листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 2 – Владо Мисајловски објави слика под која  напиша: Ова е таа градежна офанзива и правиот пат...
МАКЕДОНИЈА

Китанов: Добиваме комплетен Кородор 8 за една година

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов изврши увид во отпочната рехабилитација на државниот пат А2 делница Куманово-Страцин (Фаза 2). Станува збор за...
Хроника

Повредени две петгодишни деца во сообраќајка на патот Штип – Кочани

„На 28.05.2020 во 22:30 часот на магистралниот пат Штип-Кочани се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „фолксваген голф“ со кочански регистарски ознаки, управувано од И.З.(25)...
МАКЕДОНИЈА

Со забрзано темпо се гради експресниот пат Штип-Радовиш (ВИДЕО)

Берта Китинска
Со забрзано темпо се гради автопатот Штип-Радовиш. -Eкспресен пат Штип-Радовиш се гради со забрзано темпо.83% од градежните работи се завршени. Патот е долг 40,41 км.Инвестираме...
МАКЕДОНИЈА

Во прекин автопатот Велес-Градско, поради сообраќајка

Поради сообраќајна незгода во прекин е сообраќајот на автопатот Велес-Градско и се пренасочува по стариот пат. Како што информира АМСМ, сообраќајот е во прекин од...