Таг : авион

МАКЕДОНИЈА

Со чартер летови денеска ќе се вратат затекнатите граѓани од Хрватска и Малта

Со чартер летови од Загреб и од Ла Валета во Малта, денеска почнува враќањето во земјава на дел од македонските граѓани затекнати во странство. Државниот...
Вести СВЕТ

Падот на побарувачката за воздушен сообраќај во САД е најголем од 11 септември 2001 година

Падот на побарувачката за воздушен сообраќај во САД е најголем од 11 септември 2001 година. Прекинот на сите патувања за 30 денови меѓу САД и...
ЕУ СВЕТ

Почнува судењето за соборувањето на малезискиот авион над Украина

Пред судот во Холандија денеска почнува судењето на тројца Руси и еден Украинец, кои се обвинети за повеќекратно убиство заради нивната вмешаност во соборувањето на...
Компании и пазар

„Airbus“ покажа револуционерен дизајн за патнички авион

Влатко Зорба
„Airbus“ откри повеќе детали за својот амбициозен план за создавање футуристички авион кој е побезбеден за патниците и поповолен за животната средина. Дизајнерите на компанијата...
ЕУ СВЕТ

Вака олујата ги фрла авионите: Во кабината врисок и паника (ВИДЕО)

Патниците на летот „EuropaUX1093“ доживеаја непријатност каква што тешко ќе ја заборават во скоро време. Кога требало да слетаат на аеродромот во Австердам, силен ветер...
ЕКОНОМИЈА

Аналитичари: Ограничувањето на летови поради коронавирусот ќе предизвика загуби од 10 милијарди долари

Ограничувањата на патувања како резултат на епидемијата на коронавирус во Кина би можеле да наштетат на буџетите на градовите и државите ширум САД, што имаат...
Вести СВЕТ

Првата голема кинеска авио-компанија „Чајна Истерн“ ги суспендира летовите за САД заради коронавирусот

„Чајна Истерн“ (China Eastern) е првата голема кинеска авио-компанија која заради коронавирусот ги суспендира летовите за и од САД. „Чајна Истерн“ до 10 февруари ги...
Вести СВЕТ

Австрија ги прекинува сите летови за Кина од вечерва до 9 февруари

Австриската национална авиокомпанија, АУА, ги прекинува сите летови за Кина од вечерва до 9 февруари. Претходно, германска „Луфтханза“ и швајцарската „Свис“ ги прекинаа летовите кон...
Вести СВЕТ

Техничка неисправност на моторот е причината за падот на воениот авион на САД во Авганистан

Авганистански официјални лица потврдија дека уривањето на американскиот воен авион Бомбардиер Е-11А што завчера се случи вo провинцијата Газин, Авганистан, се случило по техничка неисправност...