СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Хакери објавија информации за шпионскиот авион Bombardier Globaleye

Канадскиот производител на авиони Bombardier оваа недела беше цел на хакерски напад. Тие потврдија дека биле жртви на сајбернапад во кој напаѓачите успеале да пристапат до нивната компјутерска мрежа и да „уловат“ нивни важни податоци.

Како што обично се случува, криминалците испратија барање за откуп, а откако Bombardier одби да ја плати побаруваната сума, хакерите ја остварија својата закана и објавија чувствителни информации во јавноста. Неколку дена по хакерскиот напад, деталите за шпионскиот авион Bombardier Globaleye се појавија на темната мрежа, на форумот CLOP ^ _- LEAKS. На тоа место, хакерите обично објавуваат украдени податоци при напади на откуп, и чии сопственици одбиваат да платат откуп. Информациите пронајдени таму, наводно, вклучуваат детални цртежи за овој модел на авион, како и документи поврзани со неговиот дизајн и компонентите.

Bombardier Globaleye е редизајниран авион за патнички авиони Global 6000 од канадски производител. Шведската компанија Saab го претвори во шпионски авион и го опреми со посебен воздушен радарски систем за рано предупредување (AEW).

Станува збор за релативно нов модел на шпионски авион, претставен во 2018 година. Единствени купувачи на овој модел во моментот се Обединетите Арапски Емирати, кои нарачаа пет авиони „Bombardier Globaleye“. Во моментов, Финска ја разгледува набавката, која може да нарача два примерока од Saab, заедно со флота од 64 Gripen E/F, одлука за тоа ќе биде донесена оваа година.

Поврзани вести

Google ја регистрираше трговската марка „Pigweed“ за нов оперативен систем

msp-admin

Откриени нови детали за првиот iPhone со дисплеј на преклоп

Влатко Зорба

Apple промовираше ефтин и моќен наследник на iPhone SE (ВИДЕО)

msp-admin