Стандард
КОМПАНИИ

Економското закрепнување ја зголемува побарувачката за „црно злато“

Цените на нафтата на светските берзи пораснаа минатата недела, па тие забележаа скок од околу 20% во февруари, бидејќи инвеститорите се надеваат дека ќе го забрзаат закрепнувањето на економиите од корона-кризата, а со тоа и побарувачката за „црно злато“, пишува порталот SEEbiz.

Цената на барел на лондонскиот пазар минатата недела порасна за 4,8 проценти, на 64,42 долари, додека на американскиот пазар за еден барел порасна за 3,8 проценти, на 61,50 долари.

Во средината на неделата, цените на нафтата достигнаа нови највисоки нивоа во последните 13 месеци, бидејќи инвеститорите се надеваат дека забрзувањето на процесот на вакцинација против Ковид-19 ќе го забрза закрепнувањето на економиите од корона-кризата, а со тоа и побарувачката за нафта .

Цените беа поддржани и од податоците на американската влада, според кои производството на сурова нафта во САД минатата недела падна за повеќе од 10% или еден милион барели на ден, поради необичниот бран на студ во Тексас. Обработката е исто така намалена, на најниско ниво од септември 2008 година, бидејќи ниските температури предизвикаа прекини на електричната енергија.

Сепак, на крајот на неделата, цените на нафтата изгубија дел од своите добивки, меѓу другото и затоа што се очекува производството да започне повторно во Тексас. Цените ги поттикна и посилниот долар бидејќи тоа значи дека нафтата станува се поскапа за оние што ја купуваат во други валути.

Покрај тоа, некои трговци се одлучија за профитабилна продажба затоа што цените на нафтата скокнаа за околу 20 проценти во февруари, што побарувачката делумно и не ги поддржува.

„Цените на нафтата се зголемија премногу и премногу брзо. Лондонскиот пазар е над нивото на пред-пандемијата, a тоа сè уште не може да се каже за глобалната побарувачка на нафта“, велат аналитичарите на PVM.

Иако многу се зборува за намалување на разликата помеѓу понудата и побарувачката, побарувачката не го оправдува сегашното ниво на цената, предупредуваат тие.

Инвеститорите, исто така, се претпазливи дека Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, вклучително и Русија, треба да се состанат на 4 март за да разговараат за производната политика.

ОПЕК и неговите сојузници веќе подолго време координираат намалување на производството од 7,2 милиони барели на ден, со цел да одговараат на намалената побарувачка за време на пандемијата на коронавирус. Сепак, на почетокот на март, ОПЕК + ќе ја разгледа можноста за зголемување на производството по април, со оглед на закрепнувањето на цените, велат извори на ОПЕК +.

Од почетокот на годинава, цените на нафтата скокнаа за повеќе од 25 проценти, откако минатата година паднаа за повеќе од 20 проценти поради корона-кризата.

Поврзани вести

Ниту PS5, ниту Xbox Series X: Switch е најпродаваната конзола во минатиот месец

msp-admin

Продажбата на велосипеди доживеа бум во Германија

Влатко Зорба

ФИТР: Домашните компании подготвени за инвестиции за излез од кризата

Никола Поповски
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!