Таг : Хакери

Вести

Хакери откриле лични податоци на 1.000 полицајци во Белорусија

Влатко Зорба
Анонимни хакери ги открија личните податоци на 1.000 полицајци во Белорусија како знак на одмазда за сузбивање на уличните демонстрации против долгогодишниот претседател Александар Лукашенко....
Вести

„Мајкрософт“: Руски, ирански и кинески хакери се обидуваат да влијаат на изборите во САД

Влатко Зорба
Групи од Русија, Кина и Иран се обидоа да хакираат луѓе и организации поврзани со претстојните претседателски избори во САД, соопшти „Мајкрософт“. Преку соопштение на...
Вести

Советник на Трамп: Кинески хакери ги напаѓаат САД во пресрет на изборите

Влатко Зорба
Хакери поврзани со кинеската влада ја напаѓаат американската изборна инфраструктура пред претседателските избори закажани за есента, изјави во неделата советникот за национална безбедност на Белата...
Вести

Руски хакери украле тајни документи од САД и Велика Британија

Влатко Зорба
Тајни трговски документи на САД и Велика Британија кои протекоа пред изборите во Велика Британија во 2019 година биле украдени од сомнителни руски хакери од...
МАКЕДОНИЈА

Нападот на веб страната на ДИК бил од странство, МВР ги утврдува ИП адресите

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика достави известување до Основно Јавно Обвинителство – Скопје во кое ги образложи сите мерки и активности кои беа...
СВЕТ

Британците тврдат дека руски хакери крадат податоци за вакцината

Stefanija Kuzmanovska
Британскиот национален центар за компјутерска безбедност (NCSB) тврди дека хакери поддржани од Русија, се обидуваат да украдат истражувања за вакцината и третманот за Ковид-19 од...
АНАЛИЗИ Технологија

Како хакерите ја користат паниката и стравот за да шират компјутерски вируси?

Stefanija Kuzmanovska
Бидејќи коронавирусот се шири низ целиот свет, хакерите го користат стравот и конфузијата за ширење на компјутерски вируси на повеќе начини. Би-Би-Си започна да следи...
Вести СВЕТ

Министерството за здравство на САД било подложно на кибер напади

Министерството за здравство на САД било подложно на кибер напади синоќа, а поврзано со напорите што се прават за спречување на коронавирусот, изјавија официјалани лица...
Технологија

По крајот на поддршката: Windows 7 под постојани хакерски напади

Влатко Зорба
Од 14 јануари годинава. Microsoft официјално ја прекина поддршката за Виндоус 7, бројот на хакерски напади против оперативниот систем нагло се зголеми, според безбедносната компанија....
Вести СВЕТ

Хакери открија лични податоци на речиси 6,5 милиони Израелци

Поради повреда на безбедноста во апликацијата која ја користи израелската конзервативна партија, хакери открија лични податоци на речиси 6,5 милиони Израелци, изјави експертот за кибер...