СТАНДАРД life

Хакери

КОМПАНИИ

Американска компанија им плати на хакери откуп од 11 милиони долари: „Оваа одлука беше многу тешка“

Stefanija Kuzmanovska
Американската компанија за преработка на месо JBS USA мораше да плати откуп од 11 милиони долари како одговор на сајбер напад, пишува Си-Ен-Ен. „Оваа одлука...
КОМПАНИИ

„Колонијал“ крие дека на хакерите им платил 5 милиони долари во криптовалута само за да пуштат гориво

Најголемиот американски цевковод, кој испорачува скоро половина од горивото за источниот брег, беше мета на хакери од групата „DarkSide“. Иако медиумите побрзаа да ја обвинуваат...
ТЕХНОЛОГИЈА

Хакери имаат нов начин за прислушување на Android, експерти ве советуваат да ги ажурирате телефоните!

Поради нов, неодамна откриен, безбедносен пропуст во уредите со Android, околу половина од сите корисници би можеле да бидат мета на хакери, кои можеле да...
ТЕХНОЛОГИЈА

Нова измама е вистински кошмар за милиони корисници на WhatsApp

Влатко Зорба
WhatsApp со години го користат огромен број луѓе ширум светот и одамна е најпопуларна апликација за разговор. Затоа е голема работа кога одеднаш се случува...
ТЕХНОЛОГИЈА

Хакери бараат од Acer највисок откуп досега

Влатко Зорба
Според „Форбс“, сајбер криминалци ги нападнале компјутерите што ги користеле вработените во технолошката компанија „Acer“, барајќи откуп од дури 100 милиони долари со цел да...
ТЕХНОЛОГИЈА

Хакери преку напади земале повеќе од 4 милијарди долари во 2020 година

Влатко Зорба
ФБИ објави годишен извештај за ефектите од компјутерскиот криминал врз жртвите во САД, во кој се наведува дека во 2020 година, агенцијата добила рекорден број...
ТЕХНОЛОГИЈА

Најмалку 10 хакерски групи ги знаеле недостатоците на Microsoft

Влатко Зорба
Најмалку 10 различни хакерски групи ги искористија неодамна откриените недостатоци на мејл клиентот на Microsoft, за да напаѓаат низ целиот свет, објави денеска компанијата за...
ТЕХНОЛОГИЈА

Повеќе од 30.000 организации претрпеа штета по сајбер нападите врз серверите на Microsoft

Влатко Зорба
Мејл серверите на Европскиот банкарски орган (ЕБА) се хакирани во глобалниот кибер напад врз Microsoft, пренесе Би-Би-Си. Телото на Европската унија соопшти дека лични податоци...
ТЕХНОЛОГИЈА

Morpheus – процесор кој не може да биде хакиран

Влатко Зорба
Повеќе од 500 хакери не успеаја да го пробијат процесорот Morpheus, развиен од истражувачите на Универзитетот во Мичиген. Експертите го дефинираат Morpheus како процесор кој...
ТЕХНОЛОГИЈА

Хакери објавија информации за шпионскиот авион Bombardier Globaleye

Влатко Зорба
Канадскиот производител на авиони Bombardier оваа недела беше цел на хакерски напад. Тие потврдија дека биле жртви на сајбернапад во кој напаѓачите успеале да пристапат...