Стандард

Компанија

КОМПАНИИ

Најголемата компанија за недвижнини во светот влезе на српскиот пазар

Влатко Зорба
„Келер Вилијамс“, најголемата компанија за недвижнини во светот, додели мастер франшиза на компанијата Цветковиќ-Рошков и со отворањето на првиот центар на пазарот во Белград, официјално...
КОМПАНИИ

Компанија за доставување храна собра 180 милиони долари и веќе се проценува на 7 милијарди

Влатко Зорба
Британската компанија за испорака на храна „Deliveroo“ објави дека собрала уште 180 милиони долари финансирање од сегашните акционери, вклучувајќи го и малцинскиот акционер „Amazon“, што...
КОМПАНИИ

Renault сака да стане технолошка компанија која работи со автомобили

Влатко Зорба
Францускиот производител на автомобили Renault усвои амбициозен план за намалување на трошоците до 2025 година, со цел забрзување на електрификацијата на моделите, објави извршниот директор,...
БИЗЛАЈФ

Компанија во која работниците можат еднаш да одат во тоалет БЕСПЛАТНО, а потоа си плаќаат

Влатко Зорба
Во обид да ја зголеми продуктивноста, кинеската компанија Anpu Electric Science and Technology донесе контроверзна одлука да го казни секој работник кој оди во тоалет...
КОМПАНИИ

Компанија на необичен начин ги тестирала вработените: Им ветиле бонус, но…

msp-admin
Веб-огласувач и компанијата за регистрација на интернет домени, GoDaddy, испратиле е-пошта до сите вработени, во која се наведува дека ќе добијат бонус од 650 долари...
КОМПАНИИ

Microsoft ќе одвои 7,5 милијарди долари за гејминг компанија

msp-admin
Технолошкиот гигант, Microsoft го најави својот план за преземање на ZeniMax Media, компанија во рамки на групацијата Bethesda Softworks, којашто е една од најголемите компании...
КОМПАНИИ

Од модел до извршен директор на мултимилионска компанија

msp-admin
Наташа Оукли ја започна својата претприемничка кариера веднаш по средното училиште, кога започна да води своја компанија во Австралија, Лос Анџелес и Хаваи. “Во времето...
КОМПАНИИ

Вредноста на компанијата скокна за 50 отсто, Џек Ма продаде акции и го намали уделот

msp-admin
Џек Ма, основачот на „Алибаба“, продаде дел од акциите во таа кинеска компанија за е-трговија за неколку милијарди долари, бидејќи нивната вредност скокна за скоро...
КОМПАНИИ

Што се случи со компанијата, која воведе минимална плата од 70.000 долари пред 5 години?

msp-admin
Ден Прајс е сопственик на компанијата Gravity Payments, кој пред пет години реши ниеден од неговите 120 вработени да не зeма плата помала од 70.000...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!