Таг : тест

МАКЕДОНИЈА

Зошто тестот на Ковид-19 понекогаш дава погрешни резултати?

Stefanija Kuzmanovska
Се чувствувате лошо, а симптомите што ги имате ве потсетуваат на Ковид-19. Но, тестот за коронавирус покажал дека сте негативни. Може ли тестот за Ковид-19...
МАКЕДОНИЈА

Откако ќе добијат позитивен тест, скопјани ги кријат контактите

Берта Китинска
Во последните 24 часа се направени 1841 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19, од нив 120 се од Скопје. Скопјани позитивни на...
Вести

Американците за еден ден тестирале милион луѓе, научниците велат дека тоа не е доволно

Влатко Зорба
Јунајтед постави нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат шест до десет милиони тестови...
МАКЕДОНИЈА

Задолжителен ПЦР тест за косовските државјани кои влегуваат во Македонија

Берта Китинска
Владата на денешната трета седница донесе одлука за задолжителен ПЦР тест за косовските државјани кои влегуваат од Република Косово и транзитираат низ Северна Македонија. Согласно...
МАКЕДОНИЈА

Србија ќе им бара негативен ПЦР тест на државјаните од Македонија

Берта Китинска
Србија на сите гранични премини ја зајакна санитарната контрола поради на враќањето на туристите од летните годишни одмори од земји со зголемен број на пациенти...
СПОРТ

Ѓоковиќ незадоволен – Тестот на Галван лажно позитивен?!

Stefanija Kuzmanovska
Скандал по скандалот во Америка, а сè во врска со тестот на коронавирус на физиотерапевтот Хуан Галван. Нему му беше утврден позитивен резултат, по што...
Вести

Руската вакцина против корона ќе биде тестирана на 40.000 луѓе

Влатко Зорба
Масовно тестирање на првата потенцијална вакцина против Ковид-19 на Русија, која доби одобрение од руските власти, ќе опфати повеќе од 40.000 луѓе и ќе биде...