Стандард

Софтвер

БИЗЛАЈФ

Како работодавците можат да ја користат работата од дома за да ве шпионираат?

Влатко Зорба
Работодавачите располагаат со цела низа алатки за да проверат што прават вработените на различни услуги – е заклучокот на извештајот објавен од „NYTimes“. Бидејќи ефектите...
КОМПАНИИ

VW и Microsoft ја прошируваат соработката на софтверот за автономни возила

Влатко Зорба
Volkswagen AG и Microsoft Corp. ја прошируваат нивната соработка, која вклучува облачна технологија на софтверскиот гигант во САД, за да го забрзаат процесот на развој...
КОМПАНИИ

Microsoft инвестира повеќе од 2 милијарди долари во стартап за автономни автомобили

Влатко Зорба
Microsoft инвестира во стартапот за автономни автомобили Cruise на General Motors како дел од стратешко партнерство. Ова е уште еден знак за обновување на интересот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Поради грешките во iOS 13, Apple го менува начинот на кој го тестира софтверот

msp-admin
Со објавувањето на iOS 13, бевме сведоци на голем број грешки што требаше да се решат со следните неколку верзии на платформата. Потсетуваме дека во...
ТЕХНОЛОГИЈА

Софтвер инфицирал 42 мобилни апликации со над 8 милиони инсталации на Google Play

msp-admin
Сопствениците на паметни телефони со Android се изложени на ризик од нова закана за нивната лична безбедност. Ова е нов малвер што е откриен од...
ТЕХНОЛОГИЈА

Поранешен инженер на Apple откри зошто новите ажурирања на софтверот имаат толку многу проблеми

msp-admin
Apple во последно време има многу проблеми со своите ажурирања на софтверот. Во текот на многу години компанијата беше пример за квалитетен софтвер, но сега...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!