СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Microsoft инвестира повеќе од 2 милијарди долари во стартап за автономни автомобили

Microsoft инвестира во стартапот за автономни автомобили Cruise на General Motors како дел од стратешко партнерство. Ова е уште еден знак за обновување на интересот кон технологијата за беспилотно возење.

Microsoft е меѓу групата компании кои ќе инвестираат над две милијарди долари во Cruise со седиште во Сан Франциско, чиј мнозински сопственик од 2016 година е GM. Дополнителните средства ќе ја зголемат оценката на Cruise по инвестицијата на околу 30 милијарди долари, наспроти 19 милијарди долари кога T. Rowe Price Associates Inc. инвестира во компанијата во 2019 година, се вели во соопштението во понеделникот, цитирано од „Блумберг“.

Cruise ќе може да ја користи платформата за облак на Microsoft – Azure за управување со својата мрежа на автономни возила. Azure ќе ги обработи податоците и ќе изврши мапирање, како и ќе им овозможи на автомобилите да комуницираат со „бек офисот“ на Cruise, како и со апликацијата за клиенти. Ова е витално парче софтверска инфраструктура што му треба на Cruise за да ја изгради својата планирана услуга за комерцијална роботика.

„Нашата мисија да обезбедиме побезбеден, подобар и подостапен транспорт за сите не е само трка за технолошки напредок, туку и трка за доверба“, рече Дан Аман, извршен директор на Cruise.

„Microsoft, како златен стандард во сигурната демократизација на технологијата, ќе биде мултипликатор за нас додека ги комерцијализираме нашите автономни, целосно електрични, заеднички возила“.

Веста за соработката ги однесе акциите на GM на нови височини, поттикнувајќи рели во кој компанијата ужива бидејќи извршната директорка Мери Бара во голема мера се потпира на автомобилската технологија од следната генерација, како што се самостојно управување и електрични возила. Цената на акциите на производителот на автомобили порасна за 5% пред почетокот на денот на тргување со САД, а акциите на Microsoft пораснаа за скоро 1%.

Според GM, Microsoft ќе биде неговиот претпочитан давател на услуги во облак и ќе му помогне да ги фокусира синџирите на снабдување, како и да им понуди нови дигитални услуги на клиентите.

Поврзани вести

Robinhood собра дополнителни 2,4 милијарди долари од своите акционери

Влатко Зорба

Најбогат и понатаму Безос, Маск падна на трето место

Влатко Зорба

Просечната нето плата во септември беше 27.405 денари

msp-admin