СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Фонд на Бил Гејтс насочува 1 милијарда долари за чиста енергија

Еве нови докази дека т.н. бум на чистите технологии станува се поголем. Breakthrough Energy Ventures (BEV), фонд за ризичен капитал со чисти технологии, предводен од Бил Гејтс, собра милијарда американски долари во втората рунда инвестиции откако поддржа 45 стартап компании со својата прва милијарда.

Основана во 2016 година, BEV започна да финансира стартап компании, токму кога вториот бран инвестиции во чиста технологија земаше интензитет. Оттогаш, интересот за овој сектор продолжи да расте. Ризичен капитал, кој се влева во стартап компании, кои можат да помогнат во намалувањето на емисиите, се искачи на 16 милијарди долари во 2019 година од 400 милиони долари во 2013 година, што е за 40 пати зголемување, се вели во извештајот на PwC објавен минатата година.

Првичниот бум во чистата технологија беше разочарувачки. Фондовите за ризичен капитал изгубија повеќе од половина од вложените 25 милијарди долари помеѓу 2006 и 2011 година. Финансиската криза придонесе за загубите, но експертите велат дека има поголеми проблеми со основната инвестициска филозофија.

Прво, овие средства се обидоа да го постигнат успехот што го забележаа во дигиталните стартапи, очекувајќи враќање на инвестицијата во чисти технологии за помалку од пет години. Второ, видовите технологии во кои тие инвестираат се ограничени главно на обновлива електрична енергија, биогорива и електрични возила – сето тоа во голема мера зависи од проширувањето на владините регулативи.

BEV на Гејтс научи лекција од овој неуспех. Компанијата започна „трпелив“ фонд кој ќе трае 20 години, наместо да очекува поврат за само пет години. Исто така, спроведува поширок спектар на технологии, вклучувајќи земјоделство, згради, транспорт и производство. Профитот останува крајната цел, но BEV поставува други критериуми: компаниите мора да покажат пропорционално зголемување за да намалат најмалку 500 милиони метрички тони годишни емисии на CO₂ – околу 1% од глобалните емисии.

Софтверските стартапи можат да бидат флексибилни, да се движат од една во друга идеја кога деловниот план нема да успее. Сепак, ова ретко се случува со компании за чиста технологија поради должината на времето и износот на пари што мора да се потрошат пред да се појави неуспехот.

Затоа BEV се потпира на тим составен од академици, претприемачи, поранешни државни службеници, банкари и инвеститори во ризичен капитал. Нивната мисија е подалеку од ригорозната проценка на изводливоста и потенцијалот на новите технологии.

„Ние изградивме одличен технички тим и нашата можност да започнеме втор фонд е доказ за нивната добра работа“, рече Ерик Тоун, технички менаџер на BEV. Првиот круг вклучуваше инвестиции во софистицирани технологии, вклучително складирање на енергија, ископување на литиум, електрична авијација, синтетичко палмино масло, челик со нула-јаглерод, хидроелектрични турбини, па дури и нуклеарна фузија.

QuantumScape, кој произведува литиум-јонски батерии од следната генерација, беше котиран на берзата во Њујорк во септември. Неговата пазарна вредност од 3 милијарди долари достигна 20 милијарди долари, иако неговите батерии нема да се појават на пазарот пред 2025 година. „Можеби ќе имаме ран профит, но конечното влијание на многу наши инвестиции ќе бара подолг временски хоризонт“, рече Роди Гидеро, извршен директор на BEV.

BEV се очекува да започне да се фокусира на тоа како најдобро да се донесат повеќе иновации до потрошувачите. „Многу од нашите компании се фокусирани на сектори каде политиката и регулацијата играат важна улога во обликувањето на пазарите“, рече Гидеро. „Треба целосно да ги разбереме овие фактори, како и предизвиците и можностите што ги нудат на нашите компании“, додаде тој.

Меѓу главните инвеститори во првиот фонд на BEV беа Џеф Безос од Amazon, Мукеш Амбани од Reliance Industries, Ричард Бренсон од Virgin Group, Џек Ма од Alibaba и менаџерот на хеџ фонд Крис Хон. Мајкл Блумберг, основач и мнозински сопственик на Bloomberg LP, исто така го поддржува BEV. Гидеро рече дека многу од почетните инвеститори на BEV учествуваат во вториот круг, заедно со некои нови инвеститори, одбивајќи да ги именува имињата.

Следните милијарда долари ќе бидат распределени меѓу 40 и 50 стартап компании. Иако BEV сè уште е заинтересиран за широк спектар на технологии, фондот ќе посвети посебен фокус на „поостри климатски предизвици“ како што се позелен челик и цемент, транспорт и директно „ловење“ на емисиите на јаглерод од воздухот.

Поврзани вести

Apple преговарал и со Nissan за својот автомобил

Влатко Зорба

„Јагуар Ленд Ровер“ отпушта 1.100 лица

msp-admin

Европски земји заинтересирани за изградба на „Северен тек 2“

Влатко Зорба