СТАНДАРД life

Бил Гејтс

БИЗЛАЈФ

Бил и Мелинда Гејтс ќе ги разведуваат адвокатите кои ги разведоа и Џеф и Мекензи Безос

Двајца адвокати од спротивните страни во бракоразводната парница на Бил и Мелинда Гејтс, исто така ги застапуваа спротивставените страни во разводот на Џеф Безос, основачот...
КОМПАНИИ

Најскапиот развод во историјата: Што ќе поделат Бил и Мелинда Гејтс?

Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда објавија дека ќе се разведат по скоро три децении брак, а како што пренесуваат медиумите, парот не потпишал предбрачен...
БИЗЛАЈФ

Швеѓаните го откажаа контроверзниот проект на Бил Гејтс

Влатко Зорба
Шведската вселенска агенција под притисок на групите за заштита на животната средина го откажува геоинженерскиот експеримент за да утврди дали затемнувањето на Сонцето со аеросоли...
БИЗЛАЈФ

Бил и Мелинда Гејтс: Миеме садови, скромни сме и одиме во црква

Влатко Зорба
Коосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда имаат три возрасни деца на возраст од 17 до 23 години. Бил Гејтс е третиот најбогат...
БИЗЛАЈФ

Ќерката на Бил Гејтс: Жал ми е што не ми ставија чип во вакцината

Влатко Зорба
Џенифер Гејтс, најстарата ќерка на коосновачот на Мајкрософт – Бил Гејтс, се пошегува со теориите на заговор за тајната инсталација на чипови во телото кога...
КОМПАНИИ

Фонд на Бил Гејтс насочува 1 милијарда долари за чиста енергија

Влатко Зорба
Еве нови докази дека т.н. бум на чистите технологии станува се поголем. Breakthrough Energy Ventures (BEV), фонд за ризичен капитал со чисти технологии, предводен од...
КОМПАНИИ

Бил Гејтс ја откри својата најголема грешка која го чинеше 400 милијарди долари

msp-admin
Една од најголемите технолошки компании, Microsoft е основана пред 45 години, а во 2020 година тие остварија приход од 143 милијарди долари. Не е лесно...
КОМПАНИИ

Дали Бил Гејтс би бил побогат од Безос ако не донирал дел од богатството?

msp-admin
Бил Гејтс во хуманитарни цели дал повеќе од 50 милијарди долари. Според Bloomberg, неговото богатство сега се проценува на 129 милијарди долари, а на Forbes...
ЕКОНОМИЈА

4 најдобри бизнс совети од Бил Гејтс

Stefanija Kuzmanovska
Бил Гејтс е еден од најпознатите и најценетите милијардери ширум светот. Од напуштањето на Харвард до основањето на „Мајкрософт“, Гејтс тргна по неконвенционален пат кон...
КОМПАНИИ

Елон Маск е „новиот Стив Џобс“? Бил Гејтс не мисли така!

msp-admin
Бил Гејтс неодамна беше гостин на телевизијата „Блумберг“ и беше запрашан што мисли за тоа дека шефот на „Тесла“, Елона Маск, многумина го нарекуваат „новиот...