Стандард

Бил Гејтс

БИЗЛАЈФ

Швеѓаните го откажаа контроверзниот проект на Бил Гејтс

Влатко Зорба
Шведската вселенска агенција под притисок на групите за заштита на животната средина го откажува геоинженерскиот експеримент за да утврди дали затемнувањето на Сонцето со аеросоли...
БИЗЛАЈФ

Ќерката на Бил Гејтс: Жал ми е што не ми ставија чип во вакцината

Влатко Зорба
Џенифер Гејтс, најстарата ќерка на коосновачот на Мајкрософт – Бил Гејтс, се пошегува со теориите на заговор за тајната инсталација на чипови во телото кога...
КОМПАНИИ

Фонд на Бил Гејтс насочува 1 милијарда долари за чиста енергија

Влатко Зорба
Еве нови докази дека т.н. бум на чистите технологии станува се поголем. Breakthrough Energy Ventures (BEV), фонд за ризичен капитал со чисти технологии, предводен од...
КОМПАНИИ

Бил Гејтс ја откри својата најголема грешка која го чинеше 400 милијарди долари

msp-admin
Една од најголемите технолошки компании, Microsoft е основана пред 45 години, а во 2020 година тие остварија приход од 143 милијарди долари. Не е лесно...
КОМПАНИИ

Дали Бил Гејтс би бил побогат од Безос ако не донирал дел од богатството?

msp-admin
Бил Гејтс во хуманитарни цели дал повеќе од 50 милијарди долари. Според Bloomberg, неговото богатство сега се проценува на 129 милијарди долари, а на Forbes...
ЕКОНОМИЈА

4 најдобри бизнс совети од Бил Гејтс

Stefanija Kuzmanovska
Бил Гејтс е еден од најпознатите и најценетите милијардери ширум светот. Од напуштањето на Харвард до основањето на „Мајкрософт“, Гејтс тргна по неконвенционален пат кон...
КОМПАНИИ

Елон Маск е „новиот Стив Џобс“? Бил Гејтс не мисли така!

msp-admin
Бил Гејтс неодамна беше гостин на телевизијата „Блумберг“ и беше запрашан што мисли за тоа дека шефот на „Тесла“, Елона Маск, многумина го нарекуваат „новиот...
КОМПАНИИ

Најбогатите луѓе во светот станаа „потешки“ за 845 милијарди долари за време на пандемијата

msp-admin
Џеф Безос, Бил Гејтс, Марк Закерберг и други американски милијардери забележаа вртоглав раст на нивното богатство во последните шест месеци. Во исто време, милиони Американци...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!