Стандард

Бизнис

ЕКОНОМИЈА

До 31 јануари невработените може да аплицираат за кредит до 10.000 евра за започнување на сопствен бизнис

Влатко Зорба
Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија објави оглас за невработените лица. Сите невработени лица кои се евидентирани како активни баратели на работа во Агенцијата...
БИЗЛАЈФ

Зошто АМБИЦИЈАТА е убедливо најважна за успех во БИЗНИСОТ?

Влатко Зорба
Успехот во бизнисот и животот ретко доаѓа сам по себе. Обично, потребно е многу работа за успех, а најсилното средство за постигнување на таква цел...
АНАЛИЗИ

Пандемијата ги менува правилата на бизнисот – човекот во фокусот на трансформацијата

Влатко Зорба
Поради пандемијата на коронавирус, 61 процент од менаџерите во компаниите сега се концентрираат на деловна трансформација, што е двојно повеќе отколку во периодот пред пандемијата,...
КОМПАНИИ

Џонсон се консултира со бизнисот за промена на законодавството по „Брегзит“

Влатко Зорба
Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон побара од деловните лидери да му помогнат да одлучи кои одредби во законодавството треба да се отстранат сега кога...
БИЗЛАЈФ

10 знаци кои покажуваат СТРАСTНА ЖЕНА – и во бизнисот, и во животот

Влатко Зорба
Гласна е, дури и кога молчи. Лесно ќе препознаете страстна жена, а овие знаци дефинитивно ја „издаваат“: 1. Сè прави со посебен жар и ентузијазам...
БИЗЛАЈФ

Намалени трошоци и зголемени приходи: Како до МИЛИОН долари додека наполните 30 години?

Влатко Зорба
До 30-та година од животот, Грент Сабатиер заработил повеќе од 1 милион долари комбинирајќи намалени трошоци со зголемени приходи. Тој верува дека многу луѓе би...
КОМПАНИИ

КОРОНАТА НЕ ИМ МОЖЕ НИШТО: 7 бизниси на кои пандемијата им донесе невиден профит

Влатко Зорба
Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, некои индустрии доживеаа вистински пад, како што се туризам, угостителство или транспорт, додека други практично „процветаа“ – достава на...
КОМПАНИИ

Грците повикуваат: Дојдете, преселете го бизнисот кај нас

msp-admin
Грција нуди олеснувања за сите оние кои сакаат да се преселат поради короната – половина од приходите ќе бидат неоданочени. Земјата сака да постигне солидни...
ЕКОНОМИЈА

4 најдобри бизнс совети од Бил Гејтс

Stefanija Kuzmanovska
Бил Гејтс е еден од најпознатите и најценетите милијардери ширум светот. Од напуштањето на Харвард до основањето на „Мајкрософт“, Гејтс тргна по неконвенционален пат кон...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!