СТАНДАРД life

икеа

КОМПАНИИ

ИКЕА под истрага за шпионажа: Следени клиенти и вработени во Франција

Влатко Зорба
Францускиот огранок на ИКЕА и неколку нејзини поранешни директори се појавија пред судот под обвинение за незаконско шпионирање на вработени и клиенти. Синдикатите на вработените...
БИЗЛАЈФ

Љубљана: Во Икеа ќе може да се влезе само со претходна резервација?!

Влатко Зорба
Шведскиот гигант за мебел Икеа ќе ја отвори својата прва филијала во Словенија во четврток во Љубљана. Продавницата сè уште се подготвува да прими посетители,...
КОМПАНИИ

„ИКЕА“ влегува во банкарскиот бизнис

Влатко Зорба
Сопственикот на продавницата „ИКЕА“, групацијата „Ингка“, денес објави дека купува 49 проценти од акциите на компанијата за финансиски услуги „Икано банка“. Интересно, групата „Икано“, која...
КОМПАНИИ

Икеа создава 3 пати повеќе работни места преку социјално претприемништво

Влатко Зорба
Шведската компанија Икеа сака да го зголеми тројно бројот на работни места создадени меѓу ранливите заедници до 2025 година со проширување на бизнисот со социјално...