Стандард

Франција

КОМПАНИИ

Google ќе плати 76 милиони долари на француските медиуми за авторски права

Влатко Зорба
Google се согласи да плати 76 милиони долари на група француски медиуми за три години по долготрајниот спор за авторските права, покажуваат документите што ги...
КОМПАНИИ

Orange ги промовира позитивните страни на 5G со нова рекламна кампања

Влатко Зорба
Францускиот телекомуникациски оператор Orange, во текот на оваа недела ја започна својата нова едукативна кампања во врска со употребата на 5G технологијата во Луксембург и...
КОМПАНИИ

Француската економија паѓа во длабока рецесија поради короната

Влатко Зорба
„Губењето на активноста во овој квартал беше обележано со заклучување што е на сила од крајот на октомври – средината на декември и полицискиот час...
КОМПАНИИ

Франција и Велика Британија разговараат за заедничко спасување на „Eurostar“

Влатко Зорба
Франција и Велика Британија преговараат за спасувачки пакет за „Eurostar International“ откако кризата со коронавируси уништи 95% од патничкиот сообраќај на возот, што ја исполнуваше...
КОМПАНИИ

За само четири дена пропадна договорот вреден 20 милијарди долари за Carrefour

Влатко Зорба
Само четири дена откако стана јасно дека канадската компанија Alimentation Couche-Tard е подготвена да го купи францускиот ланец Carrefour, двете страни потврдија дека ги завршиле...
КОМПАНИИ

Франција бара од ЕУ да формира фонд за помош на винарите

Влатко Зорба
Франција ја повика Европската комисија брзо да одговори на нејзиното барање француските производители на вина да бидат компензирани за штетата што им ја предизвикаа американските...
КОМПАНИИ

Големото британско патување за алкохол во Франција е при крај

Влатко Зорба
Повеќе од две децении, францускиот пристанишен град Кале уживаше во постојан прилив на Британци кои прават брзо сопирање на оваа станица со една цел: да...
КОМПАНИИ

Huawei гради фабрика во Франција: Ќе произведува 5G опрема за целиот европски пазар

msp-admin
Кинески Huawei ќе гради фабрика за производство на технолошки решенија за мобилни мрежи на истокот на Франција, прва нејзина ваква фабрика надвор од Кина, беше...
ЕКОНОМИЈА

Франција реализира 100 милијарди долари извоз во исламските земји

Stefanija Kuzmanovska
Бојкотот на француските производи станува сè пошироко распространет во земјите од исламскиот свет, по изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за исламот и муслиманите. Бројни...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!