Таг : Франција

ЕУ СВЕТ

Во Франција почина уште едно лице заразено со новиот коронавирус

Во Франција почина уште едно лице заразено со новиот коронавирус, соопштија локалните власти. Починал 60-годишен Французин, кој доцна синоќа во многу сериозна состојба бил прегледан...
Политика

Франција будно ќе го следи спроведувањето на реформите во правосудниот систем во С. Македонија

Влатко Зорба
Франција будно ќе го следи спроведувањето на реформите во правосудниот систем во Северна Македонија, им порачала француската министерка за Европа, Амели де Моншалан на средба...
Забава МАГАЗИН

Француската академија за филм си поднесе оставка поради Полански

Кристина Денесовска
Целиот одбор на Академијата Цезар, која го претставува францускиот еквивалент Оскар, поденсе оставка поради огромните критики бидејќи го номинирале за 12 награди, филмот на Роман...
Политика

Тимоние: Важно е да биде донесен Законот за јавно обвинителство

Влатко Зорба
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние вели дека е важно да се донесе Закон за јавно обвинителство, како и оти влезот на земјава во Европската Унија зависи...
Политика

Европските интеграции на земјава во фокусот на разговорите на средбата што ја имаа Османи и Димитров со де Моншален

Stefanija Kuzmanovska
Европските интеграции на земјава во контекст на неодамнешното објавување на документот на Европската комисија за зајакнување на пристапниот процес беа во фокусот на разговорите на...
Технологија

„Епл“ плати казна од 25 милиони евра поради софтверот што го забавува „ајФон“

Stefanija Kuzmanovska
Француската агенција за заштита на потрошувачите денеска објави дека „Епл“ се согласиле да плати казна од 25 милиони евра затоа што не ги известиле корисниците...
МАКЕДОНИЈА

Европските Социјалдемократи не се согласуваат со сите аспекти на предлог реформата на методологијата за проширување

Влатко Зорба
Европските Социјалдемократи не се согласуваат со сите аспекти на предлог реформата на методологијата на преговорите за членство, изјави потпретседателката на оваа партија во Европскиот Парламент,...
ЕУ СВЕТ

Ужас во Франција: Војник нападнал полицаец со нож во касарна и го ранил, напаѓачот е ранет и уапсен

Еден француски војник денеска со нож нападнал и повредил жандарм во касарната во Диез, по што бил совладан и приведен, јавија француските медиуми, додека обвинителството...
МАКЕДОНИЈА Политика

Тимоние: Постојат големи очекувања, но Европската Унија сама по себе не може да има улога на спасител

Никола Поповски
Верувам дека постојат големи очекувања, но знаете, Европската Унија сама по себе не може да има улога на спасител. Таа е подготвена и има обврска...
Регион СВЕТ

Франција повторно во Регионалниот совет за соработка за активна поддршка на Западен Балкан

Франција се враќа како активен партнер на Регионалниот совет за соработка(РСС) и таа одлука била донесена во рамките на новата стратегија за Западен Балкан што...