СТАНДАРД life

google

КОМПАНИИ

Францускиот регулатор го казни Google со 220 милиони евра за злоупотреба на својата позиција

Влатко Зорба
Францускиот регулатор наметна казна од 220 милиони евра на Google, кој е дел од „Alphabet“ за злоупотреба на својата позиција на пазарот за рекламирање преку...
КОМПАНИИ

Huawei се насочува кон развој на софтвер, станува конкурент на Google

Влатко Зорба
Huawei ги засилува напорите во софтверските области како пресметки во облак и паметни автомобили, откако санкциите на САД му штетат на неговиот хардвер. Минатата недела,...
КОМПАНИИ

Google ги исклучува „колачињата“, маркетинг гигантите се свртуваат кон алтернативно следење на корисниците

Влатко Зорба
Alphabet и нејзината подружница Google пред нешто повеќе од еден месец објавија дека ќе ги укинат „колачињата“ за маркетинг цели. Иако за овој потег долго...
ТЕХНОЛОГИЈА

Барате нешто? Google е далеку од најдоброто место за да го сторите тоа

Влатко Зорба
Научниците од универзитетот Монаш во Мелбурн веруваат дека има подобри пребарувачи од Google. Имено, тие неодамна спроведоа истражување, со кое дојдоа до заклучок дека Bing...
ТЕХНОЛОГИЈА

Google бара дозвола од Трамп: Започнува тајно тестирање на 6G технологијата?

msp-admin
Google побара од одобрението од Федералната комисија за комуникации на САД за „тајно“ да тестира нова генерација на безжичен интернет во САД. Во барањето се...