Стандард

apple

КРИПТОВАЛУТИ

Apple принуден да ги врати полначите прикупување нов iPhone во Бразил

Кога Apple го претстави најновиот модел на iPhone минатата година, најголемото изненадување не беа подобрените карактеристики на телефонот, туку она без што ќе останат потрошувачите...
КОМПАНИИ

Apple ќе инвестира над милијарда евра во Европски центар за 5G и безжични технологии во Минхен

Влатко Зорба
Градејќи врз основа на своите длабоки корени во регионот, Apple додава нов објект во Минхен за да се фокусира на 5G и идните безжични технологии. Apple...
КОМПАНИИ

Apple и Xiaomi се најголемите производители на паметни часовници

Влатко Зорба
Паметните часовници се пример за ниша пазар кој бележи импресивен раст на продажбата од почетокот на пандемијата. И покрај стагнацијата на паметните телефони, сè повеќе...
КОМПАНИИ

Ќе ги претвори ли Apple автомобилите во „софтвер на тркала“?

Влатко Зорба
Шпекулациите дека Apple развива автономен електричен автомобил се постојана тема во медиумите. Многумина се прашуваат зошто производителот на iPhone започнува ваква авантура. Влогот е голем,...
ТЕХНОЛОГИЈА

Корисниците на Apple бесни: Дали го имате и вие овој проблем на вашиот iPhone?

msp-admin
Поголемиот дел од рецензиите на четирите модели на iPhone претставени од Apple во октомври, кои се исто така достапни на нашиот пазар, се позитивни. Одличен...
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Apple казнет со 10 млн. евра, бидејќи нивните телефони не биле водоотпорни

Берта Китинска
Италијанските регулатори го казнија Apple со 10 милиони евра (12 милиони долари) за „нефер комерцијални практики“, објави „Бизнис инсајдер“. Казната беше изречена затоа што Apple...
КОМПАНИИ

Apple ќе плати половина милијарда долари поради кршење на патентни права

msp-admin
Долготрајната правна битка помеѓу Apple и VirnetX изгледа дека наскоро ќе заврши. Имено, судот во Тексас пресуди дека Apple мора да плати на VirnetX 502,8...
КОМПАНИИ

Apple подготвува нов „Mac“ со свој процесор

msp-admin
Американската корпорација Apple може во ноември да претстави нов уред „Mac“ базиран на сопствен процесор на компанијата. Ова го објави порталот „Епл“ Инсајдер, повикувајќи се...