Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Apple принуден да ги врати полначите прикупување нов iPhone во Бразил

Кога Apple го претстави најновиот модел на iPhone минатата година, најголемото изненадување не беа подобрените карактеристики на телефонот, туку она без што ќе останат потрошувачите доколку одлучите да го купите.

Имено, компанијата ги отстрани полначот и слушалките од кутијата на сите iPhone телефони што беа во продажба од промовирањето на најновиот модел, iPhone 12. Овој потег на компанијата всушност е во согласност со нејзината цел за намалување на нејзиниот еколошки отпечаток .

Контроверзноста околу iPhone без полнач или слушалки е во полн ек, бидејќи властите во Бразил побараа технолошкиот гигант да вклучи полнач со новите мобилни уреди што планира да ги продаде во оваа земја.

Фондацијата за заштита на потрошувачите со седиште во Сао Паоло побара од Apple валидна причина да не го вклучува полначот во кутијата со нови паметни телефони, како и да ги потврди реалните и специфичните придобивки што го има отсуството на полначот за iPhone за околината. Apple одговори на овие барања но сепак, не даде „валидни“ аргументи за фондацијата што ги штити потрошувачите.

Според извештајот објавен на веб-страницата на Фондацијата Procon-SP, од Apple се бара да ги потврди придобивките од продажбата на своите телефони без полнач.

Меѓу аргументите презентирани од компанијата, нема ништо ново, освен оној споменат на денот на презентацијата на новиот модел на iPhone, каде што е изложена предноста да се помогне на животната средина со намалување на емисиите на јаглерод диоксид, смета фондацијата.

Фондацијата Procon-SP вели дека полначот е неопходен за телефонот да биде употреблив, исто така истакнувајќи дека Apple не покажал дека старите полначи го исполнуваат истото искуство на полнење што може да го понуди новиот.

Покрај тоа, поради значителна и важна промена во начинот на продажба на споменатиот производ, имајќи предвид дека овој уред обично се продава со полнач, оваа промена требаше да биде пријавена – што никогаш не се случило, забележува фондацијата.

Властите ќе донесат конечна одлука, а фондацијата се надева дека надзорниот одбор внимателно ќе го разгледа однесувањето на Apple, како и дека потрошувачите заслужуваат да набават полнач од компанијата.

Поврзани вести

Украина ќе користи блокчејн за заштита на интелектуалната сопственост

Влатко Зорба

Влијанието врз животната средина при„ копање“ на биткоин можеби и не е толку големо

Еден биткоин ќе вреди колку Ламборџини до крајот на годината?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!