Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

„Андресен Хоровиц“ планира фонд за криптовалути

Гигантот за ризичен капитал „Андресен Хоровиц“ планира да собере 1 милијарда долари за фонд за инвестирање во криптовалути и крипто-стартапи, дознава „Фајненшл тајмс“.

Новиот фонд има за цел да собере од 800 до 1 милијарда долари од инвеститори, се вели во извештајот, повикувајќи се на луѓе запознаени со ова прашање.

„Андресен Хоровиц“ не одговори веднаш на барањето на Ројтерс за коментар.

Оваа информација доаѓа во време на силен раст на многу криптовалути од почетокот на оваа година и влегување на многу компании, како што е „Тесла“, во крипто-светот.

Поврзани вести

Биткоин вреди повеќе од Visa и Mastercard заедно

Влатко Зорба

Вртоглавиот скок на Биткоин продолжува, се појавуваат нови големи купувачи

Влатко Зорба

BofA: Поскапувањето на Bitcoin може да биде „мајка на сите балони“

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!