Таг : Мас

ЕУ

Мас: Можно ново затворање на границите во Европа, но не и без гласање

Влатко Зорба
Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас не ја исклучи можноста некои граници во Европа да бидат затворени повторно во случај на големо зголемување на...
СВЕТ

Мас апелираше до Германците да бидат внимателни и одговорни кога заминуваат во странство

Stefanija Kuzmanovska
Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, со колегите од земјите на Европската унија, кои се познати како потенцијални туристички дестинации за германските граѓани, се...
Вести

Германска влада: Мирни протести во САД се повеќе од легитимни

Влатко Зорба
Мирните протести во Соединетите држави се „разбирливи и повеќе од легитимни“ по смртта на Џорџ Флојд, оцени денеска германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас....
ЕУ

Мас: Европа треба да ја намали зависноста во стратешките области

Европа треба да биде помалку зависна од другите земји во стратешките области, како што се здравствениот и енергетскиот сектор, изјави германскиот министер за надворешни работи,...
СВЕТ

Мас: Одмори летово во Европа се можни, но со ограничувања

Stefanija Kuzmanovska
Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, по состанокот со колегите од државите кои граничат со Германија изјави дека верува оти летниот одмор во Европа...
Вести

Мас: Нема да има нормален одмор оваа година – ниту во Европа, ниту во светот

Влатко Зорба
„Нема да има нормална летна сезона со полни плажи и полни куќи на планините. Би било неодговорно. Уште повеќе ако големи собири беа забранети до...
Политика

Димитров – Мас: Неопходно е да се зграби првата следна прилика за донесување на долгоочекуваната одлука за преговори

Влатко Зорба
Во рамки на првиот ден од работната посета на Берлин, денес министерот за надворешни работи Никола Димитров имаше средба со државниот министер при Сојузното министерство...
МАКЕДОНИЈА

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на средба со шефот на германската дипломатија

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба средба со шефот на германската дипломатија Хајко Мас. На средбата беше потенциран интересот за продлабочена соработка, и...
Политика

Мас: Северна Македонија цврсто и припаѓа на Европа

Влатко Зорба
Германија ќе продолжи да дава свој придонес за продолжување на европскиот пат на Северна Македонија, порача денеска шефот на германската дипломатија Хајко Мас пред доаѓањето...