СТАНДАРД life

Процесор

ТЕХНОЛОГИЈА

Morpheus – процесор кој не може да биде хакиран

Влатко Зорба
Повеќе од 500 хакери не успеаја да го пробијат процесорот Morpheus, развиен од истражувачите на Универзитетот во Мичиген. Експертите го дефинираат Morpheus како процесор кој...
КОМПАНИИ

Apple подготвува нов „Mac“ со свој процесор

msp-admin
Американската корпорација Apple може во ноември да претстави нов уред „Mac“ базиран на сопствен процесор на компанијата. Ова го објави порталот „Епл“ Инсајдер, повикувајќи се...
ТЕХНОЛОГИЈА

MediaTek Dimensions 1000 5G – 8-јадрен процесор за смартфони со поддршка на 5G и Wi-Fi 6

msp-admin
MediaTek откри повеќе детали за својата следна генерација на процесори за паметни телефони кои се оптимизирани за 5G мрежите. Самата серија се нарекува Dimensions, а...
ТЕХНОЛОГИЈА

Најбрзиот компјутер на светот има процесор со 18 GB со сопствена SRAM меморија и 400.000 јадра

msp-admin
Celebras Systems е името на компанијата што предизвика голем интерес во технолошката индустрија со премиерата на импресивниот Celebras Wafer Scale Engine (WSE). Всушност, тој е...
ТЕХНОЛОГИЈА

iPhone SE 2 со процесор Apple A13 и 3 GB RAM ќе се продава за 399 долари од 2020 година

msp-admin
Apple ја разгледува идејата за лансирање нов „евтин“ паметен телефон за понатамошно стимулирање на продажбите во индустријата. Компанијата ќе започне со продажба на овој производ...