СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Snapdragon 865 ветува подобрувања во камерата, гејмингот и 5G

Qualcomm веќе откри како ќе се нарекува новиот чипсет одвисока класа на компанијата, но вчера сподели повеќе детали за неговите можности. Snapdragon 865 ќе се користи во следниот бран топ-смартфони со Android, што ќе ги видиме следната година, а подобрувањата во однос на Snapdragon 855 се многу, кои влијаат на области како што се перформанси, AI, фотографија и гејминг. Snapdragon 865 ќе се прави по 7nm N7P процес на TSMC.

Чипсетот ќе работи со 5G преку комбинирање со модемот Snapdragon X55 претставен пред неколку месеци, кој теоретски може да испорачува стапки на податоци до 7Gbps. Модемот поддржува различни фреквенции во опсезите како што се mmWave и sub-6, што ќе го направи универзално решение за 5G мрежите. Qualcomm нема да обезбеди друг модем, што значи дека во теорија, сите телефони со Snapdagon 865 ќе поддржуваат 5G, но производителите можеби ќе решат да ги оневозможат овие можности. Користењето на надворешен модем покренува некои прашања во врска со зголемената сложеност на внатрешниот дизајн и енергетската ефикасност.

Snapdragon 865 ги нуди и новите јадра Kryo 585, кои се за 25% побрзи од оние од 855, а кај графичкиот забрзувач Adreno 650, подобрувањето е за 20%. Новиот чипсет носи и подобрувања на камерата. Додаден е нов ISP чип Spectra 48, кој поддржува обработка на 2 гигапискели во секунда, овозможувајќи работи како фотографирање на 200MP слики, снимање на 8K видеа и правење на 960 fps slow motion клипови со резолуција од 720p и неограничено траење. За прв пат во мобилни уреди ќе се поддржи и снимање на Dolby Vision HDR видео. Поддржано е и 4K slow motion видео при 240 fps.

Во однос на гејмингот, Snapdragon 865 додава поддршка за дисплеите за освежување при 144Hz, што е првпат кај мобилните уреди, но сега е задолжително за гејмерските монитори од висока класа. Компанијата дури ќе им овозможи на производителите да го надоградуваат софтверот за графички забрзувачи преку продавници со апликации, што е слично на ажурирањата на драјверите на компјутерските графички картички.

Snapdragon 865, исто така, ветува подобри перформанси при задачи со вештачка интелигенција преку петтата генерација на Qualcomm AI Engine, што е двојно побрзо од претходното издание со 35% подобра енергетска ефикасност. Додаден е нов Sensing Hub,кој се грижи за препознавање на зборови за говорни асистенти, како што се Alexa или Google Assistant со потрошувачка на енергија под 1 mW.

Првите телефони со Snapdragon 865 се очекуваат во првиот квартал на 2020 година.

Поврзани вести

Продажбата на Mac Pro започнува во декември

msp-admin

Ричи Пенг: Изградба на оптимални 5G мрежи со одржливи иновации

Влатко Зорба

Спотифај покренува проект за помош на музичарите

msp-admin