СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Apple и Xiaomi се најголемите производители на паметни часовници

Паметните часовници се пример за ниша пазар кој бележи импресивен раст на продажбата од почетокот на пандемијата. И покрај стагнацијата на паметните телефони, сè повеќе луѓе покажуваат интерес за уредите од оваа категорија. Пазарните набљудувачи од IDC го објавија својот последен извештај, од кој ги дознаваме тековните трендови на паметните часовници.

Apple продолжува да доминира на овој пазар, што не е изненадувачки. Компанијата продаде 55,6 милиони уреди во четвртиот квартал на 2020 година. Така, Apple Watch регистрираше удел на пазарот од 36,2%. Така, секој трет часовник на пазарот во овој период е произведен од компанијата.

Интересно, Apple имаше идентичен удел на пазарот во четвртиот квартал на 2019 година. Официјалните податоци откриваат дека Apple ја зголеми продажбата за 45,6% на годишно ниво, поради нивното разновидно портфолио. Меѓу нивните најпопуларни модели се Apple Watch Series 6, Apple Watch SE и Apple Watch Series 6.

Вториот најголем производител на паметни часовници е Xiaomi. Кинескиот бренд има продадено 13,5 милиони уреди и со тоа има 8,8% удел. Хит производ на компанијата се фитнес нараквиците од серијата Xiaomi Mi Band. Зголемувањето на испораките за конкретниот период е само 5% за октомври-декември.

Сепак, Xiaomi може да се пофали со 55% раст на продажбата во споредба со истиот период од пред една година. Разликата со следната компанија на списокот е само 0,3%. Samsung продаде 13 милиони паметни часовници, што е 8,5% од сите испораки за кварталот. Овие вредности опишуваат двоцифрен раст на продажбата од 20,5% во текот на календарската година.

Huawei испорача повеќе од 10 милиони уреди ширум светот и има 6,7% удел во сегментот на паметни часовници.

Како заклучок, ќе забележиме дека вкупните испораки во четвртиот квартал достигнаа 153,5 милиони единици, што е раст од 27,2% во споредба со истиот период од претходната година.

Поврзани вести

ОКТА доби нов извршен директор

msp-admin

Милијардерот го шокира светот: Основачот на „Тесла“ продава сè што има

msp-admin

Брендот кој беше симбол на Словенија продаден по цена на гарсоњера

Влатко Зорба