СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Битиќи: Регулаторната комисија за енергетика одлучува за цената на струјата

Регулаторната комисија за енергетика одлучува за цената, кажа денеска вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи.

– За зголемување на цената на струјата би требало да оставиме на Регулаторната комисија за енергетика. Ние како Влада работиме, слушаме и ги следиме состојбите и ќе препорачаме да нема зголемување на цената на електричната енергија, но не можеме да одлучиме. Регулаторната комисија за енергетика одлучува за цената. Но, ќе работиме на подобрување на состојбите во енергетиката, на вложувањето во обновливи извори на енергија, во живеење зелено. Секако, живеењето зелено значи дека еден ден ќе мора да платиме повеќе, но јас како граѓанин сум подготвен да платам повеќе кога се работи за здравјето на мојот син, изјави Битиќи.

Поврзани вести

Шпанските оператори ги поздравија неочекуваните 5G лиценци на 40 години

Гејтс: Вакцината против коронавирусот мора да биде глобално достапна

msp-admin

Во Кина: Телефоните со копчиња побарани од 5G смартфоните

msp-admin