Таг : 5Г

Технологија

Градот Хвар го суспендира воведувањето на 5G технологија

Stefanija Kuzmanovska
Градот Хвар го суспендира воведувањето на 5G технологија сè додека не се докаже дека технологијата нема негативно влијание врз луѓето и околината, беше објавено во...
Технологија

Зошто луѓето ја обвинуваат 5G мрежата за разни болести? Еве го одговорот и на тоа прашање

Stefanija Kuzmanovska
Идејата за необјаснет симптом е во суштината на нешто познато како „идиопатска нетрпеливост кон околината“, која честопати се нарекува и повеќекратна хемиска осетливост или еколошка...
Компании и пазар

Xiaomi: 5G мрежите значително ќе го подобрат животот на луѓето, а пак 6G?

Влатко Зорба
Експерти од кинеската компанија Xiaomi ги проучуваат технологиите што ќе ја формираат основата на мрежата 6G. Главниот извршен директор и основач на компанијата Леи Џун...
Компании и пазар

Џонсон сака да ја намали улогата на Huawei во британската 5G мрежа

Премиерот на Британија, Борис Џонсон има намера да ја намали улогата на кинескиот телекомуникациски гигант Huawei во британската 5G мрежа, објавија „Гардијан“ и „Дејли телеграф“....
Забава

Северина за одложување на Инстаграм шоуто: Бев озрачена од 5G мрежа на пат од Белград кон Загреб

Влатко Зорба
Северина Којиќ ги навикна своите обожаватели да пеат и зборуваат во живо на Инстаграм секоја сабота вечер од нејзиниот дом во Белград. Но, синоќешното издание...
МАКЕДОНИЈА

Манчевски: Планот е до 2025 сите градови да бидат покриени со 5Г сигнал

Влатко Зорба
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски за „360 Степени“ изјави дека воведувањето на 5Г технологија во нашата земја се планира целосно да заврши...
Забава

Јелена Ѓоковиќ доби забрана: Цензурирана на Инстаграм за ширење лажни вести

Влатко Зорба
Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, разни дезинформации во врска со лекови за истите, но и за предизвикувачите започнаа да се шират на социјалните мрежи....
Компании и пазар

„Телеком“: Се креира невистинита и негативна кампања за 5G мрежата и се шири непотребна паника

Влатко Зорба
„Македонски телеком“ денеска преку соопштение ги демантираше информациите дека е активирана 5G мрежа во земјава. „Деновиве на социјалните мрежи се споделуваат лажни информации дека Македонски...
Компании и пазар

Словенија сопира со воведувањето на 5G технологијата

Влатко Зорба
Владата на Словенија ја отстрани од дневен ред Стратегијата на Регулаторната агенција за комуникациски мрежи и услуги (АКОС) за распределување на фреквентен спектар за 5G...