Таг : Епл

Компании и пазар

iPhone 5G ќе биде претставен на 15 септември

Влатко Зорба
Претставувањето на iPhone 12, првиот паметен телефон на Apple со 5G технологија, се очекува на 15 септември, според, како и секогаш, мистериозното соопштение на оваа...
Компании и пазар

Apple ја надмина вредноста на 100-те највредни британски компании

Влатко Зорба
Вредноста на американската технолошка компанија Apple продолжи да расте и денес ја надмина вредноста на сите компании кои се наоѓаат на списокот на 100 највредни...
Компании и пазар

Вредноста на Apple надмина двa трилиони долари

Влатко Зорба
Технолошкиот гигант Apple денес стана првата американска компанија котирана на берзата со вредност од два трилиони долари. Apple е првата компанија што успеала во ова,...
Компании и пазар

Apple ќе им овозможи и на други сервиси да ги поправат Mac компјутерите

Влатко Зорба
Поправката на Mac наскоро ќе биде многу полесно. Apple објави дека ќе започне со верифицирање на надворешните услуги за поправка на нивните компјутери, пишува Ројтерс,...
Компании и пазар

Apple на чекор до вредност од два трилиони долари

Влатко Зорба
Технолошкиот гигант Apple е на чекор да достигне пазарна капитализација од две трилиони (илјади милијарди) долари, откако акциите забележаа пораст од 1,6%, јавува Ројтерс. Сега...
Компании и пазар

Тим Кук се приклучи на клубот на милијардери

Влатко Зорба
Извршниот директор на „Епл“, Тим Кук влезе во клубот на милијардери, откако вредноста на акциите на таа технолошка компанија продолжува да „цвета“. Пазарната вредност на...
Компании и пазар

Акциите на Apple скокнаа за повеќе од 4 проценти

Влатко Зорба
Акциите на Apple скокнаа над четири проценти денес откако компанијата објави позитивни деловни резултати во третиот квартал. Имено, во 10:14 часот источно време, акциите на...
Компании и пазар

Епл е највредната компанија во светот

Влатко Зорба
Епл го престигна саудискиот нафтен гигант „Арамко“ и стана компанија со најголема пазарна вредност во светот. По објавувањето на својата квартална заработка, акциите на Епл...