СТАНДАРД life

Епл

КОМПАНИИ

Apple го надмина Aramco и стана најпрофитабилната компанија во светот

Влатко Зорба
Никаде не се гледа транзицијата кон информатичкото општество и зелената економија повеќе, отколку во судирот на Apple и Saudi Aramco. Производителот на iPhone минатата година...
КОМПАНИИ

Закерберг: Промените што ги воведува Apple ќе нѐ направат посилни

Влатко Зорба
Извршниот директор на Facebook, Марк Закерберг тврди дека социјалната мрежа „ќе се справи со ажурирањата за приватност што ги планира Apple“. Како што рече во...
ТЕХНОЛОГИЈА

Новите МекБук модели во масовно производство од втората половина на годината

Влатко Зорба
„Никеи Азија“ предупредува на нови информации, кои се однесуваат на плановите на „Епл“. Откако од овој медиум дојде информацијата дека компанијата од Купертино планира да...
КОМПАНИИ

Закерберг вели дека Apple продава премногу скапо

Влатко Зорба
Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг, ги критикуваше идните очила за мешана реалност на „Епл“ во интервју за подкастот „The Information”. Според него, Фејсбук ќе...