СТАНДАРД life

ВР

КОМПАНИИ

Закерберг вели дека Apple продава премногу скапо

Влатко Зорба
Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг, ги критикуваше идните очила за мешана реалност на „Епл“ во интервју за подкастот „The Information”. Според него, Фејсбук ќе...
ТЕХНОЛОГИЈА

Дигиталната телепортација има потенцијал да го промени светот

msp-admin
Ставате мали, удобни очила, ги кревате контролерите и притискате копче. Дрон лета над преполни градски улици. Преку очилата, можете да видите што гледа и дронот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Вештачка кожа ќе ни овозможи да го почувствуваме ефектот на виртуелната реалност

msp-admin
Технологиите за виртуелна реалност се развиваат со неверојатно темпо и ветуваат дека целосно ќе го сменат начинот на кој гледаме на мултимедија и се забавуваме....