Таг : Хуавеи

Компании и пазар

Хуавеи: Одлуката на Шведска за 5Г опремата e без основа

Влатко Зорба
Хуавеи е изненаден и разочаран од одлуката на шведскиот орган за телекомуникации, кој всушност забрани употреба на 5Г опрема на таа компанија во Шведска. Како...
Компании и пазар

Шведска забранува 5G опрема на кинески Huawei и ZTE

Влатко Зорба
Шведска, како национална мерка за безбедност, воведува забрана за опрема на кинеските групи Huawei и ZTE за 5G телекомуникациски мрежи, пренесe Франс прес. Инсталираната опрема...
Компании и пазар

ТРГОВСКА ВОЈНА: Кој сака Huawei да биде забранет за 5G во Германија

Влатко Зорба
Напис на насловната страница на „Ханделсблат“ за Huawei, кој е отфрлен од владините кругови. Што се крие зад приказната? Владините кругови се оградија од изјавата...
Технологија

Huawei HarmonyOS 2.0 ќе пристигне за телефони во 2021 година

Влатко Зорба
Пред една година, Huawei претстави свој оперативен систем – HarmonyOS. Сега извршниот директор на компанијата Ричард Ју го објави HarmonyOS 2.0, за време на настанот...
Компании и пазар

Вашингтон ги заостри санкциите за „Хуавеи“, Помпео ги нарече „воен огранок за надзор“ на Пекинг

Влатко Зорба
Соединетите Американски држави денеска објавија дека ги заоструваат санкциите против кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеи“, проширувајќи ги на 38 нејзини подружници за да го ограничат пристапот...
Компании и пазар

Huawei го прекинува производството на чипови поради санкциите на САД

Влатко Зорба
Кинескиот технолошки гигант Huawei се соочува со недостиг на чипови за процесорите на паметни телефони поради санкциите на САД и ќе биде принуден да го...
Компании и пазар

Huawei и официјално е најголемиот производител на телефони во светот

Влатко Зорба
Во вториот квартал на 2020 година, за прв пат од основањето, Huawei продаде повеќе телефони од најголемите конкуренти, Samsung и Apple. „Canalys“ објави дека Huawei...
Технологија

Донесена одлука: Целокупната опрема на Huawei да биде отстранета до 2027 година

Stefanija Kuzmanovska
Британската влада им забрани на британските телеоператори да купуваат антени и целокупна опрема за мрежата 5G произведени од Huawei, пренесува Би-би-си. Одлуката важи од 31...