Стандард
КОМПАНИИ

Huawei оствари рекорден профит

Кинескиот технолошки гигант Huawei објави дека остварил рекорден профит минатата година.

Сепак, како што наведоа, растот на приходите нагло забави во средината на пандемијата и интензивирањето на притисокот од САД.

Компанијата соопшти дека нето профитот пораснал за 3,2 проценти на 64,6 милијарди јуани (9,9 милијарди долари) во 2020 година, додека приходите од продажба се зголемени за 3,8 проценти на 891,4 милијарди јуани, пренесе Tech Explore.

Иднината на водечкиот снабдувач на опрема за телекомуникациско вмрежување во светот и бренд што произведува паметни телефони е нејасна откако поранешната администрација на Трамп започна кампања во 2018 година за „ограничување на компанијата“.

Пред да започне притисокот на САД, растот на приходите беше рутински околу 30 проценти или повеќе, иако забави во 2019 година, на околу 19 проценти.

„Во текот на изминатата година, застанавме силно пред неволјите“, рече претседателот на компанијата Кен Ху во изјавата.

Продажбата на паметни телефони запре откако Соединетите држави го „отсекоа“ Huawei од клучните компоненти и му забранија да ги користи оперативните системи на Google – Android во нивните телефони.

Huawei рече дека неговиот оддел за потрошувачки производи – кој произведува паметни телефони и други лични уреди и сочинува повеќе од 50 проценти од вкупните приходи – успеал да го зголеми растот на продажбата за 3,3 проценти во 2020 година.

И покрај оперативните потешкотии предизвикани од санкциите на САД во 2019 и 2020 година, Huawei повторно го повика KPMG независно и објективно да ги ревидира финансиските извештаи на компанијата. Документот подготвен од KPMG е стандардно непроменето ревизорско мислење. Без оглед на околностите, компанијата ќе продолжи транспарентно да им покажува оперативни податоци на владите, клиентите, добавувачите, вработените и партнерите, рече Huawei.

Во 2020 година, Huawei обезбеди стабилно работење на повеќе од 1.500 мрежи во над 170 земји и региони за време на заклучувањето, што помогна да се обезбеди работа и учење на далечина, како и продажба преку Интернет низ светот. Компанијата соработуваше со организации ширум светот за спроведување на повеќе од 3.000 иновативни 5G проекти во над 20 индустрии како што се рударството, производството на челик и земјоделството.

Поврзани вести

Бафет: Коронавирусот е „страшна работа“, но сега е време да се купуваат акции

msp-admin

Планот за закрепнување на ЕУ доведен во прашање

Влатко Зорба

Huawei освои две награди на годишниот TechRadar Mobile ChoiceConsumer Awards 2019 – најдобар телефон со камера и телефон со најдобра вредност

msp-admin