Таг : Профит

Компании и пазар

Профитот на ОКТА во вториот квартал со знаци на закрепнување

Stefanija Kuzmanovska
Актуелната пандемија на КОВИД – 19 стави на тест многу бизниси ширум светот, вклучувајќи ја и нафтената индустрија. Со оглед на воведувањето рестриктивни мерки од...
Компании и пазар

Преполовен профитот на најголемата нафтена компанија во светот

Влатко Зорба
Нафтениот гигант „Сауди Арамко“ забележал пад на нето-добивката од 50 проценти во првата половина на финансиската година, како одраз на погубното влијание на пандемијата на...
Компании и пазар

Ферари очекува профит од најмалку една милијарда евра во 2020 година

Влатко Зорба
Производителот на автомобили Ферари, контролиран од инвестициската компанија на семејството Ањели, „Екор НВ“, ги ревидираше годинашните приходи пред каматата, даноците и амортизацијата, и тие треба...
Компании и пазар

Профитот на банките намален за 751 милион денари во првиот квартал

Влатко Зорба
Во првиот квартал од оваа година, финансискиот резултат на банките е 1.144 милиони денари, што претставува намалување од 751 милион денари или за 39,6% во...
Политика

Јовановиќ: Банките профитираа над 100 милиони евра за време на коронавирусот

Влатко Зорба
Професорот Бранимир Јовановиќ за ТВ 21 изјави дека банките ќе имаат профит од над 100 милиони евра за време на коронавирусот, и смета дека Владата...
Компании и пазар

1,2 милијарди помалку патници на авиокомпаниите заради коронавирусот

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирус може да значи 1,2 милијарди помалку патници на авиокомпании ширум светот до септември, според Меѓународната организација за цивилно воздухопловство, цитирана од АФП...
Забава МАГАЗИН

Кој би можел најмногу да профитира од долгиот карантин?

Коронавирусот е тука и за сега не постојат многу работи кои можете да ги правите под тоа прашање, освен редовно да ги миете рацете и...
Забава МАГАЗИН

Ким Кардашијан ги разбесни луѓето со новата објава сред пандемијата

Реалити ѕвездата Ким Кардашијан на социјалните мрежи го сподели својот план за донирање пари, како помош на фондот кој го основаше Baby2Baby, непрофитна организација која...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Инспекциите се на терен, никој не смее да профитира на грбот на граѓаните

Во тој дел сме подготвени. Економскиот тим на владата прави анализи и во одреден момент, ќе понудиме мерки и решенија за економијата за сите заедно...