Стандард

Закрепнување

КОМПАНИИ

Словенечкиот план за закрепнување и отпорност пристигна во Брисел

Европската комисија потврди дека официјално го добила словенечкиот план за закрепнување и издржливост, кој ги специфицира реформите и проектите за јавни инвестиции што земјата има...
КОМПАНИИ

Планот за закрепнување на ЕУ доведен во прашање

Влатко Зорба
Планот за поттик на Европската унија за економско закрепнување од последиците од корона-кризата наиде на пречка, бидејќи пред германскиот Уставен суд беше покренато прашањето за...
БИЗЛАЈФ

Бизнис туризам: Кога да очекуваме закрепнување и кој е клучниот фактор?

Влатко Зорба
„Global Business Travel Association“, најголемата асоцијација од ваков вид, објави годишна анализа за бизнис туризмот во 2020 година. Таа исто така презентираше предвидувања за следните...
АНАЛИЗИ

Економското закрепнување забавува поради тешкото ширење на вакцините (инфографик)

Влатко Зорба
Светската економија во 2021 година се соочува со потежок почеток отколку што се очекуваше, бидејќи се зголемуваат случаите на Ковид-19 и потребно е време да...
КОМПАНИИ

ММФ: Земјите кои подобро се справиле со Ковид-19 во раната фаза, ќе имаат полесно и побрзо закрепнување

Влатко Зорба
Најразвиените земји ќе започнат да се враќаат во нормала во втората половина на годината, кога ќе се забрза вакцинацијата против коронавируст, сметаат експертите од Меѓународниот...
АНАЛИЗИ

Вистинското закрепнување на глобалната економија ќе следи во 2022 година

Влатко Зорба
Пандемијата Ковид-19 ја втурна глобалната економија во една од најлошите рецесии досега, и сè уште е неизвесно кога може да се случи целосно економско закрепнување....
КОМПАНИИ

Профитот на ОКТА во вториот квартал со знаци на закрепнување

msp-admin
Актуелната пандемија на КОВИД – 19 стави на тест многу бизниси ширум светот, вклучувајќи ја и нафтената индустрија. Со оглед на воведувањето рестриктивни мерки од...