Стандард

глобална економија

АНАЛИЗИ

Вистинското закрепнување на глобалната економија ќе следи во 2022 година

Влатко Зорба
Пандемијата Ковид-19 ја втурна глобалната економија во една од најлошите рецесии досега, и сè уште е неизвесно кога може да се случи целосно економско закрепнување....
ЕКОНОМИЈА

Банкари: Пандемијата ќе наштети на глобалната економија за над 5 трилиони долари

Stefanija Kuzmanovska
Пандемијата од коронавирус ќе наштети на глобалната економија за повеќе од 5 трилиони долари во текот на следните две години. Со други зборови, тој ќе...
КОМПАНИИ

Глобалната економија се соочува со поголем проблем од евентуална рецесија

msp-admin
Светската економија се наоѓа во дупка, од која нема да излезе доколку владите не направат радикална промена во нивните политики и начините на кои тие...
АНАЛИЗИ

Зошто силниот долар е ризик за глобалната економија?

msp-admin
Силата на американскиот долар неодамна предизвика две многу различни реакции кај економистите и играчите на пазарот, пишува за „Фајненшал тајмс“ Мохамед Ел-Еријан, главен економски советник...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!