Стандард

Долари

КОМПАНИИ

За прв пат во историјата: Русија има повеќе злато отколку долари

Влатко Зорба
За прв пат во историјата, руската централна банка поседува повеќе злато од долари, според последниот извештај, објавен оваа недела, изјави финансиерот Питер Шиф. Според финансиската...
КОМПАНИИ

Доларот останува слаб, без разлика кој ќе победи на изборите во САД

msp-admin
Американскиот долар беше слаб поголемиот дел од времето за време на мандатот на претседателот Доналд Трамп. Намалувањето на даноците, повисоки дефицити и неколку намалувања на...
ЕКОНОМИЈА

Биткоин надмина 10.000 долари, експертите велат дека може да надмине 15.000

Stefanija Kuzmanovska
Цената на биткоинот порасна денес, откако го достигна своето највисоко ниво во последниве два месеци и ја прекина долгата хибернација на вредноста на главната криптовалута...
ЕКОНОМИЈА

Речиси 78 милијарди американски долари изгубија 20-те најбогати луѓе во светот за само еден ден

Речиси 78 милијарди американски долари изгубија дваесетмината најбогати луѓе во светот, поради вчерашниот најголем пад на клучните индекси на берзата во Њујорк од октомври 1987...
ЕКОНОМИЈА

Банката на федерални резерви ги стави во карантин доларите од Азија

Stefanija Kuzmanovska
Банката на федерални резерви на САД воведе минимален карантин од седум до 10 дена за доларските банкноти кои потекнуваат од Азија, како превентивна мерка, пишува...
ЕКОНОМИЈА

Најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари заради коронавирусот

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“ изнесува...
КОМПАНИИ

Богатството на милијардерите е намалено на глобално ниво за 388 милијарди долари

msp-admin
Најбогатите луѓе на светот „осиромашија“ лани поради геополитичките превирања и нестабилни пазари за првпат во изминатите 10 години, според истражувањето на швајцарската банка УБС и...
АНАЛИЗИ

Зошто силниот долар е ризик за глобалната економија?

msp-admin
Силата на американскиот долар неодамна предизвика две многу различни реакции кај економистите и играчите на пазарот, пишува за „Фајненшал тајмс“ Мохамед Ел-Еријан, главен економски советник...